Dbanie o zdrowie całej rodziny i troska o planetę mogą iść w parze! Poznaj 5 prostych zasad, które pozytywnie wpłyną na wasze samopoczucie i środowisko.

Dbajmy o naszą planetę, by nasze dzieci nie musiały szukać innej. Niech bycie astronautą pozostanie dla nich marzeniem, a nie koniecznością - zachęca aktor Tomasz Kot, ambasador kampanii ,,Kosmiczne Wyzwanie” marki Dafi.

Jakie eko-zasady warto wprowadzić od najmłodszych lat?

Gwarantujemy ci, że realizacja naszych wskazówek nie sprawi twojej rodzinie żadnych kłopotów. 

1. Wielorazowe opakowania

Według danych w ciągu roku zużywamy aż 16 miliardów plastikowych kubków, z których tylko 1% zostaje poddanych recyklingowi. Większość z nich w środku powlekana jest plastikowym polietylenem, aby były wodoodporne. Niestety sprawia to, że nie nadają się do recyklingu. Mikroplastik rozkładający się na wysypiskach przedostaje się do gleby i wody, zatruwając nas, zwierzęta i rośliny. Odstawiając na bok jednorazowe kubeczki mamy realny wpływ na ochronę środowiska. Rozwiązanie? Nośmy ze sobą butelkę termiczną, która doskonale sprawdzi się do picia ulubionej kawy na świeżym powietrzu. Wiele kawiarni oferuje też zniżki dla klientów, którzy przychodzą z własnym kubkiem czy butelką. Butelka termiczna przeznaczona jest zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów, dzięki czemu przyda się na wycieczce, spacerze, w pracy. Wyposażmy w nią również nasze pociechy, które zamiast słodkich napojów mogą pić schłodzoną wodę latem  lub ciepłą herbatę zimą.

2. Prysznic zamiast wanny

Do napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba ok. 150 litrów wody, zaś średnio w czasie prysznica zużywa się 15 litrów wody na minutę. 4-minutowy prysznic to pobór wody rzędu 60 litrów. Tyle czasu wystarczy, żeby umyć ciało i włosy. Po nałożeniu odżywki, czy podczas masowania ciała peelingiem  - zakręcamy wodę na chwilę i odkręcamy ja ponownie, aby spłukać produkt.

3. Picie kranówki to podstawa

Aby mieć pewność, że jest najwyższej jakości, przestawmy się na filtrowanie. Bez względu na to czy wybierzesz dzbanek, butelki czy stacje filtrujące - każda z tych opcji to wygrana dla planety. Dlaczego? W ten sposób  ograniczamy ilość jednorazowych odpadów. Zmiana niby niewielka, ale używając produktów z oferty polskiej marki Dafi, jesteśmy w stanie wygenerować aż o 26 kilogramów plastiku mniej rocznie! To także całkiem spora oszczędność pieniędzy.

4. Naturalnie, że smaczniej

Zdrowe jedzenie, wybieranie lokalnych i sezonowych produktów cieszy się coraz większą popularnością. Taka żywność poza walorami zdrowotnymi jest po prostu bardziej smaczna. Przy okazji, wspieramy lokalnych producentów zdrowej żywności i ekologiczne gospodarstwa. Coraz częściej, na całym świecie społeczności lokalne, sąsiedzi, grupy przyjaciół organizują tak zwane „pikniki bez plastiku”. To wspaniały pomysł, aby spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu (teraz w bezpiecznym dystansie), a jednocześnie podnosić świadomość wpływu opakowań jednorazowych na środowisko. Zaplanujmy tam miejsce zabaw dla dzieci - niech poczują, jak pysznie i przyjemnie jest być częścią zielonego świata i mieć wokół wspierających dorosłych.

5. Higiena w kostce

Przejście z żelu pod prysznic na mydło w kostce to łatwy sposób na zmniejszenie zużycia jednorazowych opakowań. Ostatnio pojawiły się także szampony, odżywki, a nawet balsamy do ciała w kostkach. Zamiast rzędu plastikowych butelek - wybierz kilka kolorowych kostek z naturalnych, zdrowych składników. To także oszczędność wody, mniejszy ślad węglowy (mniejsze produkty zajmują mniej miejsca w transporcie) oraz większa wydajność - w kostkach nie ma wypełniaczy i wody, tylko skoncentrowane składniki. Kolorowe, delikatnie pachnące kostki spodobają się także dzieciom. Warto od najmłodszych lat pokazywać im, jak najlepiej dbać o siebie i świat jednocześnie.

Podejmijmy Kosmiczne Wyzwanie!