Milczący protest kobiet to, jak na ironię, jedna z najgłośniejszych wydarzeń Festiwalu Filmowego w Cannes 2018. W sobotę, 12 maja Cate Blanchett, Ava DuVernay, Patty Jenkins, Kristen Stewart i prawie 80 innych gwiazd zjednoczyło się w spektakularnym pochodzie po czerwonym dywanie, a następnie weszło razem po schodach słynnego Palais de Festival. Żeńskie ikony kina postanowiły w ten sposób okazać swoje wsparcie w walce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn w branży filmowej i zaprotestować przeciwko brakowi wystarczającej ilości wyróżnień dla kobiet podczas 71 edycji festiwalu.

- Jako kobiety, wszystkie zmagamy się ze swoimi własnymi wyzwaniami, ale jednoczymy się dziś na tych schodach w akcie determinacji i zaangażowania w postęp - powiedziała Cat Blanchett, zdobywczyni Oscara i przewodniczącą komisji tegorocznego Festiwalu w Cannes.

Protest kobiet w Cannes

W demonstracji zorganizowanej przez francuską grupę kobiet wzięły udział światowe gwiazdy kina, w tym Jane Fonda, Salma Hayek i Marion Cotillard. Protest kobiet w Cannes to pokłosie akcji #MeToo sprzeciwiającej się molestowaniu kobiet w branży filmowej i nie tylko, która rozpoczęła się po wybuchu wielkiej seksafery z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina.

- Będziemy domagać się, aby nasze miejsca pracy były różnorodne i sprawiedliwe, aby mogły najlepiej odzwierciedlać świat, w którym żyjemy - świat, który pozwala wszystkim za i przed kamerą, prosperować ramię w ramię z naszymi męskimi kolegami (...) Honorujemy wszystkie kobiety i mężczyzn, którzy oczekują zmiany. Schody naszej branży muszą być dostępne dla wszystkich. Wejdźmy - wygłosiła aktorka.

Zdjęcia z protestu kobiet na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018 znajdziecie w GALERII >>

ZOBACZ: CANNES 2018 Sukces "Zimnej Wojny" Pawlikowskiego: APLAUZ przez 15 minut! WIDEO