Cellulitem może być dotknięty każdy: nie tylko kobiety z nadprogramowymi kilogramami. Mogą mieć zarówno mężczyźni, jak i osoby szczupłe, w różnym wieku. Jak sobie radzić z tym problemem? Dlaczego cellulit w ogóle powstaje? Cellulit to dość uciążliwy defekt kosmetyczny, widoczny przede wszystkim przy chodzeniu, siadaniu i ucisku skóry. Powstaje wskutek nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą, która gromadzi się w skupiskach. Na pojawienie się cellulitu najbardziej podatne są te miejsca, w których naturalnie jest najwięcej tkanki tłuszczowej. Są to więc przede wszystkim pośladki, uda i brzuch, często także ramiona. 

Cellulit: przyczyny nierównomiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej

Za nierównomierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w dużej mierze odpowiada dieta, nadwaga i brak ruchu. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne przyczyny, a za powstanie cellulitu odpowiedzialne mogą być także czynniki genetyczne, a nawet chorobowe. Jednym z rodzajów cellulitu jest wodny - powstaje on wskutek gromadzenia się wody w organizmie. Ma to najczęściej podłoże hormonalne. Walka z cellulitem nie należy ani do szybkich ani do łatwych. Na efekty trzeba poczekać, jednak im wcześniej zaczniesz, tym szybciej będziesz ponownie cieszyć się gładką, napiętą i jędrną skórą. 

Dieta, ruch i woda, czyli sposoby na walkę z cellulitem?

Walka z cellulitem w domowych warunkach nie musi być skazana na porażkę. Ważna jest jednak konsekwencja i systematyczność. Kosmetyki zawierające aktywne składniki wyszczuplające i rozbijające tłuszcz to oczywiście dobry pomysł, jednak zadziałają one tylko wspomagająco. Stosowanie tylko kosmetyków nie rozwiąże sprawy całkowicie. 

Ważne jest włączenie trzech czynników:

  • regularnego picia czystej wody - w naturalny sposób pomaga oczyszczać organizm, wypłukując z niego toksyny. Nawodnione tkanki radzą sobie o wiele lepiej, a skóra, nawadniana od środka, odzyskuje jędrność i elastyczność. Dzięki piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie przyspieszasz także metabolizm, dzięki czemu walka z nadwagą jest łatwiejsza;
  • aktywności fizycznej - o roli ruchu w procesie odchudzania i spalania tłuszczu nie trzeba chyba mówić wiele. Im więcej się ruszasz (niezależnie od formy aktywności), tym bardziej pobudzasz każdą komórkę swojego ciała do działania. Biegaj, jeździj na rowerze, chodź na długie spacery z psem – rób cokolwiek, co sprawi, że będziesz w ruchu jak najwięcej. To prosta i skuteczna droga pozwalająca na rozbijanie komórek tłuszczowych, a tym samym – na zmniejszenie widoczności cellulitu;
  • odpowiedniej diety - prawidłowe, a więc wartościowe, ale niskokaloryczne odżywianie się to podstawa nie tylko do ładnej, gładkiej skóry i szczupłej sylwetki, ale również zdrowia i poprawy zdolności regeneracyjnych organizmu. 

Domowe sposoby walki z cellulitem 

W walce z cellulitem ważne jest również (oprócz stosowania kosmetyków, diety, ruchu i picia wody) pobudzanie jej do regeneracji. Bardzo dobre efekty niwelujące pomarańczową skórkę przynoszą ręczne masaże. Wystarczy łapać fałdy skóry i subtelnie je uciskać. Łatwiej (i efektywniej) będzie jednak wykonywać masaż bańką chińską. To metoda, która w rewelacyjny (jak na domowe warunki) sposób radzi sobie z grudkami tłuszczu. Na umytą i osuszoną skórę nanieś balsam lub olejek, najlepiej o właściwościach wyszczuplających i antycellulitowych. Skóra poddawana masażowi bańką chińską nie powinna być sucha. Masaż będzie wówczas nieprzyjemny, mogą również powstać zaczerwienienia, krwiaki i podrażnienia. Masaż bańką chińską wykonuj od dołu w górę. Nie jest to sposób zalecany dla osób, które borykają się z żylakami i popękanymi naczynkami. 

Drugim, równie łatwym i skutecznym sposobem jest masaż szorstką rękawicą lub szczotką. Możesz wykonywać go zarówno na sucho jak i na mokro, na przykład w trakcie kąpieli czy prysznica. Taki prosty zabieg przyniesie podwójne korzyści: pobudzisz ukrwienie w skórze, dzięki czemu łatwiej będzie rozbijać nierówności i spalać tłuszcz, ale także złuszczysz martwy naskórek, przez to doskonale ją odświeżysz i zmiękczysz. Jednak najszybsze i najskuteczniejsze efekty w wygładzaniu skóry przynoszą profesjonalne zabiegi. Dlaczego?

Jakie zabiegi pomogą w walce z cellulitem? 

W domowych warunkach nie masz możliwości dotarcia składnikami aktywnymi w głębokie warstwy skóry. Substancje w preparatach kosmetycznych nie są na tyle silne, by się tam dostać i działać. Najlepsze efekty zaś przynosi działanie właśnie w głębokich warstwach skóry, co pobudza ją do odnowy. 
W klinice OT.CO z powodzeniem wykonujemy co najmniej trzy zabiegi ukierunkowane na likwidację cellulitu, które dają rewelacyjne efekty. To karboksyterapia, endermologia i mezoterapia. Jak działają i dlaczego są tak skuteczne? 

Karbksyterapia pozwala na radykalne działanie przeciwko tkance tłuszczowej. Zabieg wykonany profesjonalnie rozbija ją, a następnie jest wydalana przez organizm. Karboksyterapia pobudza również komórki skóry do odnowy, stymulując odnowę kolagenu i elastyny. Działanie jest bardzo proste: pod skórę na odpowiedniej głębokości wstrzykiwany jest dwutlenek węgla. Wpływa on bezpośrednio na zwiększenie przepływu krwi i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. W efekcie skóra staje się gładka, napięta, odnowiona i odporna. 

Mezoterapia to drugi z zabiegów cieszących się w naszej klinice ogromnym powodzeniem. Choć kojarzy się przede wszystkim z odnową skóry twarzy, to stosowanie go na obszarze ciała przynosi rewelacyjne efekty. Mezoterapia polega na nakłuwaniu skóry tysiącem mikroigiełek, co powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia. W ten sam sposób w głębokie warstwy skóry wtłaczane są również skoncentrowane składniki aktywne, dzięki czemu efekty widoczne są również niemal od razu. 

Endermologia to specjalny rodzaj masażu, do którego wykonania używa się specjalnych głowic, które stymulują tkankę łączną. 

Cellulit nie musi być więc Twoim problemem – zacznij z nim walczyć już dziś!

dr n. med. Katarzyna Osipowicz
OT.CO Clinic 

Lekarz medycyny estetycznej, ekspert w zabiegach z zakresu laseroterapii i dermatologii. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktualnie pracuje w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Oddziale Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prowadzi swoją klinikę OT.CO Clinic. Na pierwszym miejscu stawia zdrowy rozsądek i umiar. Zawsze kieruje się zasadą, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają subtelnie korygować urodę, a nie zmieniać pacjenta w kogoś zupełnie innego.