Erdem, Giles Deacon, Moshino, Roksanda Ilicic, Julien Macdonald, czy Christian Louboutin – wszyscy oni odpowiedzieli na zaproszenie wsparcia National Ballet. Wsparcie to jest zdecydowanie istotne, bo Rada Sztuki zdecydowała ograniczyć subwencje na rzecz Baletu Narodowego do dwóch milinów funtów, czyli dwóch milionów i dwustu dziesięciu tysięcy euro. Dla brytyjskiego baletu, który liczył na wsparcie, które umożliwiłoby mu kontynuację działalności jest to wielka strata. Wobec takiego stanu rzeczy, jeden z najbardziej znanych baletów na świecie będzie musiał ograniczyć występy i tournée.

Kreatorzy dotknięci losem trupy baletowej postanowili działać i stworzyli projekty, których efekt w postaci elementów stroju artystów baletu zostaną sprzedane na aukcji, z której dochód zostanie w całości przekazany na rzecz English National Ballet.

Projektantka Roksanda Ilicic wyjaśnia: „To było prawdziwe wyzwanie. Trzeba było zaproponować znany przez wszystkich element stroju, tak, żeby był oryginalny. Ale wyzwania są zawsze cennym źródłem inspiracji.” Erdem, którego kolekcje są często inspirowane światem baletu zaproponował zachwycające spódnice baletnic tutu w stylu haute couture. Giles Deacon również zaskoczył kreacjami ze świata „Czarnego łabędzia”. Projektant współpracował zresztą z Londyńskim Teatrem Narodowym przygotowując stroje do spektaklu „Jezioro łabędzie”.

Najbardziej imponujące były jednak baleriny zaprojektowane przez Christiana Louboutin: „Nie przestaję się inspirować światem English National Ballet. To przecież właśnie buty baletnic dały początek modnym obecnie czubkom butów! Wiemy też, że obcasy sprawiają, że kobiety wznoszą się do nieba i są bliżej raju!” Słynny projektant zaproponował więc legendarne baleriny wysadzane kryształkami Swarovskiego na niebotycznych 16 centymetrowych obcasach!

Mamy nadzieję, że aukcja przyniesie oczekiwany rezultat i pomoże zebrać fundusze, które zapewnią możliwość kontynuacji działalności baletu.