Pamiętnik Polaka, który spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu w Dubaju, literacki przewodnik po Wenecji, a może romantyczna historia z happy endem? Sprawdzamy, po jakie książki warto sięgnąć w ten weekend.

"Wenecja. Miasto, któremu się powodzi", Manuela Gretkowska, Wyd. Wielka Litera

Książka Gretkowskiej nie jest zwykłym przewodnikiem. Autorka, znana z ciętego języka, w swojej bardzo osobistej opowieści o Wenecji pokazuje nam miejsca, których nie znajdziemy w kolorowych broszurach turystycznych. Po mieście wędruje razem z córką Polą Pietuchą, autorką części zdjęć do książki. Pisarka zabiera nas na swoją ulubioną wyspę Torcello, stanowiącą kontrapunkt do przepychu Wenecji i współczesności. Pokazuje smaki i kolory miasta, które uwielbiali wielcy artyści: malarze Tycjan, Tintoretto i Veronese uwieczniali na płótnach piękno Wenecji i jej mieszkańców, a muzyka skomponowana przez Vivaldiego i Monteverdiego nadal pobrzmiewa w tutejszych zaułkach. Bywał tu Hemingway oraz Jean Paul Sartre z Simone de Beauvoir. Gretkowska zdradza, gdzie można wypić najlepszą kawę i zjeść tiramisu. Prowadzi do kultowej księgarni w mieście Acqua Alta (składuje się tam książki w gondolach) i i do kaplicy Świętego Zachariasza, w której brodzi się w wodzie zalewającej grobowce. Opisuje  najpiękniejszy hotel w Europie - Ca Sagredo, którego XVIII-wieczny właściciel, matematyk, był przyjacielem Galileusza. Pokoje są udekorowane m.in freskami Tiepolo. Dociera do domów nawiedzanych przez duchy samobójczych artystów, m.in. Casino degli Spiriti. Podpowiada także jak najpiękniej nudzić się w Wenecji - korzystając z nabrzeża, kawiarni, gdzie można siedzieć godzinami patrząc wodę, architekturę i ludzi. Z jednej strony przytacza wysmakowane opowieści o tutejszej historii, kulturze, sztuce, a z drugiej – soczyste anegdotki o jego wybitnych mieszkańcach, ich pasjach, słabościach i pragnieniach. 

"Pamiętnik więzienny", Artur Ligęska, Burda Książki

Gdy przyleciał do Dubaju, był pełen nadziei, że jego życie stanie się spokojniejsze, lepsze, wartościowsze, pozbawione lęków. Życie, w którym pogodzony z przeszłością̨, zbuduje siebie na nowo. Los miał wobec niego inne plany. Artur Ligęska, zamknięty na 13 miesięcy w więzieniu surowym rygorze, nie poddał się i walczył o wolność. "Pamiętnik więzienny" to prawdziwe zapiski z emirackiego piekła, opowieść o tym, jak szansa na odbudowanie życia w nowym, egzotycznym miejscu zmieniła się w koszmar. - Decydując się na publikację swoich zapisków więziennych, kierowałem się z jednej strony prośbami czytelników mojej poprzedniej książki, "Innej miłości szejka". Chcieli oni dowiedzieć się, jak wyglądała wielomiesięczna rzeczywistość zamknięcia w ciasnej, czterometrowej celi. Z drugiej strony chciałem przedstawić moją codzienną walkę o prawdę w islamskim więzieniu – dzień po dniu. Uznałem, że być może będzie pouczające, ważne i potrzebne przedstawić to, jak starałem sobie zorganizować życie na czterech metrach mojej izolatki, jakie prowadziłem rozmowy z Bogiem, jak się z Nim kłóciłem, jak się motywowałem do tego, żeby nie zwariować, jak prowadziłem walkę z głodem, walkę o telefon, walkę o lekarstwo, jaki byłem szczęśliwy, gdy wreszcie mogłem wyjść na spacer, ostrzyc się, umyć zęby, ogolić się. W zapiskach przeczytacie o codzienności człowieka skazanego na dożywocie w izolacji, zmuszonego skonfrontować się z okrutnymi częstokroć, bezdusznymi władzami więziennymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - przekonuje Ligęska. 

"Kolacja z Tiffanym", Agnieszka Lingas-Łoniewska, Burda Książki

Południowa Polska, południowe Włochy… Blask prawdziwych i fałszywych klejnotów, zuchwałe kradzieże, przystojni mężczyźni, niezupełnie legalne interesy oraz panna Natalia Lisek - nie do końca świadoma, gdzie się znalazła - oto nowa, pełna zwrotów akcji powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Natalia Lisek pochodzi spod Wrocławia, nosi grube okulary i delikatnie mówiąc, jest odrobninę roztrzepana. Właśnie straciła pracę i robi wszystko, by znaleźć nową – a zarazem dowieść rodzicom, że chce żyć po swojemu i świetnie da sobie radę. Szczęście lubi sprzyjać takim jak ona – jest inteligentna, błyskotliwa, pełna uroku osobistego i nietuzinkowych pomysłów. To wszystko sprawia, że często wpada w tarapaty… I chociaż nie wierzy w komedie romantyczne, jej życie zaczyna niepokojąco przypominać jedną z nich. Wśród romantycznych uniesień, szemranych interesów i zuchwałych kradzieży Natalia może stracić nie tylko brylanty swojej firmy, lecz także… serce! Agnieszka Lingas-Łoniewska po raz kolejny mistrzowsku prowadzi czytelników przez zawiłą intrygę, bawi, wzrusza i oszałamia.