WSZYSTKO, CO ZŁE ZWALCZAJ…HERBATĄ

Herbata gości na naszych stołach codziennie. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem jej picia na świecie. Napar z liści herbaty nie tylko przynosi nam ukojenie, rozgrzewa, relaksuje, ale i jest towarzyszem wielu spotkań.

Dzięki rozwijającej się gospodarce i ciągle zwiększającemu się przepływowi produktów, mamy dostęp do coraz to nowszych produktów, w tymherbat. Ta znana ze wspomnień - czarna, z fusami, powoli odchodzi w zapomnienie, ustępując miejsca tym bardziej egzotycznym, pochodzącym z najdalszych zakątków świata.

Polska nazwa „herbata” pochodzi od zbitek łacińskich słów herba thea, gdzie herba oznacza po prostu „ziele”. Rodzajów tego cudownego naparu jest wiele, a tymi najbardziej znanymi są herbata czarna, zielona, biała, pu-erh (czerwona), ulung (niebieska), ziołowa oraz aromatyzowana i prasowana.  

Legenda mówi, że już w 2737 roku p.n.e. cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszą herbatę, jednak najstarsze zapiski o niej pochodzą z X wieku p.n.e. Dopiero około 803 roku n.e. mnich Dengyō Daishi przywiózł herbatę z Chin do Japonii, gdzie narodziła się ceremonia parzenia herbaty, praktykowana aż do dziś.  W pierwszej połowie XVI, podczas kontaktów dyplomatycznych z Chinami, z cudownym naparem zapoznali się Rosjanie. Do Europy herbata trafiła dopiero na początku XVII wieku za sprawą Holendrów, a do Polski w 1664 roku przyjechała z Francji. Z początku traktowana była jako zioło lecznicze, a zwyczaj picia jej na co dzień rozpowszechnił się w XVIII wieku. Od tamtej pory krok po kroku stawała się nieodłącznym elementem dnia. Niektórzy piją ją rano, zamiast kawy, by się pobudzić. Inni traktują herbatę jako idealny dodatek do ciasta lub maślanych ciasteczek, podczas tradycyjnej „popołudniowej herbatki”. Tak naprawdę każda okazja jest dobra!

Nie dość, że herbata w chłodne dni zapewnia przyjemne uczucie przytulności, to jeszcze doskonale łączy się z lodem i chłodzi nas, gdy temperatura rośnie. Warto wiedzieć, że każdy jej rodzaj inaczej wpływa na nasz organizm, uprzyjemniając nam codzienne funkcjonowanie. Im lepszej jakości będą liście herbaty, tym więcej dobroczynnych składników przyjmie nasze ciało, dlatego też należy pamiętać, żeby kupować tylko te, które wyróżniają sięnajlepszą jakością.