Skóra wokół oczu jest cienka, delikatna, wrażliwa, ma mniej naczyń krwionośnych i gruczołów łojowych. Jak poprawnie wykonywać jej demakijaż, zapytaliśmy kosmetolog Marlenę Mackiewicz z Instytutu Babor. Czym najlepiej wykonywać demakijaż oczu? Wybierając właściwy kosmetyk, powinnyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by był on przeznaczony do demakijażu okolic oczu, w przeciwnym razie narażamy się na podrażnienie i uczulenie oczu i wrażliwej skóry ich okolic. Zaopatrzmy się w dobrej jakości preparat, najlepiej na bazie naturalnych składników aktywnych, o łagodnej formule. Płyny do demakijażu o delikatnej, beztłuszczowej formule są polecane osobom noszącym soczewki czy sztuczne rzęsy. Oliwka hydrofilna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą kupować osobnych produktów do demakijażu oczu i całej twarzy. Dzięki zawartości naturalnych olejów delikatnie i dokładnie oczyszcza, z łatwością usuwając nawet mocniejszy czy wodoodporny makijaż i jednocześnie pielęgnuje, zmiękcza i wygładza wymagającą skórę okolic oczu.

Jak go prawidłowo zrobić? Odpowiednia technika demakijażu jest ważna, by nie wywołać podrażnień wrażliwej i cienkiej skóry okolic oczu. Ruchy powinny być delikatne, koliste, nie należy pocierać ani naciągać skóry. Pierwszy krok to przyłożenie do powiek płatków kosmetycznych nasączonych preparatem do demakijażu lub letnia woda w przypadku stosowania oliwki hydrofilnej. Następnie krótko masujemy powiekę samymi opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy na płatku, dzięki czemu makijaż zostaje dokładnie rozpuszczony. Po tym kolejnymi płatkami delikatnie usuwamy resztki kosmetyków, kierując się z góry na dół, od powieki po końcówki rzęs. Pozostałości spod dolnej linii rzęs usuwamy, kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Mocniejszej kreski, wykonanej np. eye-linerem możemy dodatkowo się pozbyć za pomocą nasączonej produktem bagietki kosmetycznej.

PO DEMAKIJAŻU

Dobrze jest codziennie poświęcić pięć minut na drenujący masaż wokół oczu. Zaczynamy od delikatnych ruchów przypominających głaskanie. Potem wykonujemy je bardziej energicznie, jakbyśmy grali na pianinie. Pamiętajmy, ze wszystkie ruchy należy kierować ku górze i do boku, a masaż zakończyć delikatnym głaskaniem, którym go rozpoczęliśmy.

Doskonałym sposobem na zapewnienie wymagającej skórze wokół oczu dodatkowego nawilżenia jest regularne stosowanie żelowych płatków pod oczy do ekspresowej pielęgnacji.