Nie żyje Danuta Szaflarska. Wybitna polska aktorka miała 102 lata. Informację o śmierci artystki podał dziś na swoim profilu na Facebooku TR Warszawa. DanutaSzaflarska była bez wątpienia legendą polskiego kina oraz teatru. Na scenie pracowała przez 80 lat! Na podstawie jej życia można by nakręcić niejeden film czy wieloodcinkowy serial. Na czym polegał fenomen aktorki, która bawiła i wzruszała widzów przez 8 dekad?

ZOBACZ: DANUTA SZAFLARSKA Zmarła w wieku 102 lat

Danuta Szaflarska urodziła się 6 marca 1915 r. Zalewnie dwa tygodnie temu aktorka świętowała swoje 102 urodziny! Danuta Szaflarska wnosiła do zespołu wielki etos i wiarę w życie, że wszystko można, a przy tym nie trzeba brać wszystkiego na serio i można ironizować- tak wspomina zmarłą aktorkę wybitny reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.

ŻYCIE PRZED TEATREM

Danuta Szaflarska przyszła na świat we wsi Kosarzyska koło Piwnicznej. Zadebiutowała rolą Michasia w "Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego w amatorskim teatrze w Nowym Sączu. W latach 30. rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie, jednak ze względu na poważną chorobę była zmuszona je przerwać. Za namową bliskich Szaflarska przeniosła się wówczas do Warszawy i postanowiła związać się z teatrem na dobre. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej Aleksandra Zelwerowicza ukończyła w 1939 roku.

ŻYCIE W TEATRZE

Zaraz po studiach rozpoczęła karierę artystyczną w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Po agresji niemieckiej na ZSRR w 1941 r. powróciła z Wilna do Warszawy. Związała się z Teatrem Podziemnym Delegatury Rządu RP na Kraj.

Podczas Powstania Warszawskiego Danuta Szaflarska była związana z Komendą Główną AK jako łączniczka (adiutantka) Jana Ciecierskiego ps. "Rosień". Po wojnie występowała zaś w Starym Teatrze w Krakowie, a potem w Łodzi - w Teatrze Kameralnym. Kochała teatr!

ŻYCIE W FILMIE

Szerszej publiczności Danuta Szaflarska dała się poznać jako aktorka filmowa. Tuż po wojnie zadebiutowała na ekranie w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego. Ogromną popularność, jaką przyniósł ten film, podbiła wkrótce rolą Krystyny Tokarskiej w "Skarbie" w reżyserii właśnie Buczkowskiego.

Aktorka szczególnie upodobała sobie współpracę z Dorotą Kędzierzawską, u której zagrała trzykrotnie, w tym w głośnym dramacie "Pora umierać" z 2007 r., za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Gdyni oraz prestiżową Polską Nagrodę Filmową - Orła.

Mimo talentu do wzruszania i poruszania, Danuta Szflarska nie unikała także nieco lżejszych form. Pojawiła się m.in. w komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański?".

Zagrała także u Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik w głośnym czeskim mini-serialu "Janosik. Prawdziwa historia" i kontrowersyjnym "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego. Mimo sukcesów ekranowych, jej sercu wciąż najbliższy był jednak teatr.

ŻYCIE "NA EMERYTURZE"

Na emeryturę Danuta Szaflarska "oficjalnie przeszła" w 1985 roku. Do tego czasu występowała w Teatrze Dramatycznym. Mimo formalnego stanu spoczynku, wciąż gościnnie występowała na scenach wielu warszawskich teatrów.

Od maja 2010 r. Danuta Szaflarska była członkinią zespołu TR Warszawa. Wystąpiła w nim w wystawionej przez słynnego reżysera Grzegorza Jarzynę sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest". Wcieliła się w niej w rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim, za którą otrzymała Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza. Potem pojawiła się też w filmowej wersji sztuki.

Aktorka niemal do końca była aktywna zawodowo. Po raz ostatni pojawiała się na deskach teatru w listopadzie 2016 roku, czyli raptem trzy miesiące temu!

ŻYCIE PO ŻYCIU

Danuta Szaflarska w jednym z ostatnich wywiadów podkreśliła, że teatr jest dla niej chorobą nieuleczalną. Mówiła, że jest dla niej "jak narkotyk”.

Bardzo żałujemy, że nie będziemy mogli już oglądać Danuty Szaflarskiej rozkoszującej się tymże uzależnieniem.

Szaflarska zmarła 19 lutego, w niedzielę po południu. Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące pogrzebu artystki. Zgadujemy jednak, że pojawią się na nim steki, jak nie tysiące jej wiernych fanów.

EPILOG

Talent Danuty Szaflarskiej był wielokrotnie doceniany. Przykładem na to są liczne nagrody i wyróżnienia.

W 2007 pani Danuta została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za rolę w filmie „Pora umierać”. Wcześniej dwukrotnie, w latach 1991 oraz w 1993 zdobyła na tym właśnie festiwalu wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Szaflarską nagrodzono także Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. 8 marca 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W 2015 roku aktorka otrzymała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Zobaczcie w naszej GALERII, w jakiej była formie przez ostatnie lata.

Pani Danuto, będzie nam Pani bardzo brakowało...