Nie żyje Danuta Szaflarska. Wybitna polska aktorka miała 102 lata. Informację o śmierci artystki podał dziś na swoim profilu na Facebooku TR Warszawa. Z kolei ledwie tydzień wcześniej odeszła inna gwiazda polskiego kina i teatru - Krystyna Sienkiewicz. Również odeszła w niedzielę. Luty jak na razie jest bardzo smutnym miesiącem...

ZOBACZ: KRYSTYNA SIENKIEWICZ nie żyje. Miała 81 lat. Jej życie nie było bajką

Danuta Szaflarska była istną legendą polskiego kina oraz desek teatralnych. Olbrzymią sympatię widzów zdobyła dzięki takich filmom, jak: "Zakazane piosenki", słynny kontrowersyjny film "Pora umierać", zabawna komedia "Ile waży Koń Trojański?" czy kontrowersyjne "Pokłosie". Informacja o śmierci aktorki pojawiła się w niedzielę po południu na profili teatru TR Warszawa na Facebooku:

W imieniu rodziny i całego zespołu TR informujemy, że dziś po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, nasza najukochańsza, najmilsza Danusia. Miała 102 lata. Była w naszym zespole od 2010 roku. Kiedy dwa lata temu obchodziła 100 urodziny, zaśpiewaliśmy jej „200 lat”. To był niezwykły dar, być i pracować z Nią. Wnosiła do naszego teatru serce, wrażliwość i artystyczną energię, a zarazem świadomość tradycji i kultury teatralnej. Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość. Sama przekraczała granice wieku, tak jakby czas dla niej nie istniał. Kochaliśmy ją za humor i ciętą ironię, dystans do siebie i życia. Ale także za powagę, z jaką traktowała swoją pracę. Danusiu, zostaniesz z nami na zawsze. Nasz najnowszy spektakl: G.E.N | premiera dedykujemy Twojej pamięci. Mocno wierzymy, że teraz uwolniona i szczęśliwa rozpływasz się w odwiecznej energii życia i na zawsze będzie z nami!

Danuta Szaflarska bez wątpienie była wielką damą polskiej kultury. Kiedy niedawno, bo ledwie 6 lutego, kończyła 102 lata, wszyscy mieli nadzieję, że jeszcze nie jeden raz pojawi się na deskach teatru i zachwyci publiczność swoim talentem, zaskoczy wigorem i pocieszy poczuciem humoru, które dopisywało jej przez lata mimo niełatwego i bardzo długo ubogiego życia. 

Dziś wiemy, że tak się już nie stanie. Artystka osierociła nie tylko dwie córki, lecz także setki - jeśli nie tysiące - widzów teatralnych i filmowych.

W 2007 Danuta Szaflarska została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Pora umierać”. Wcześniej dwukrotnie, w latach 1991 oraz w 1993, zdobyła na tym właśnie festiwalu wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Szaflarską nagrodzono także Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia (!) kina polskiego.

8 marca 2008 Danuta Szaflarska odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

W 2015 roku aktorka otrzymała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie i współpracownikom aktorki składamy najszczersze kondolencje.