Szacuje się, że na świecie około 320 milionów osób cierpi na depresję. W samym tylko Regionie Europejskim cierpi na nią niemal 50 milionów ludzi, ponad 37 milionów osób zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Przeprowadzone przez WHO badania wykazują, że między 2005 a 2015 rokiem nastąpił wzrost rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych o 16%. Te same wyliczenia WHO wskazują, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne umierają średnio o 20 lat wcześniej niż osoby z pozostałej populacji.

Trudno jest być obojętnym na te i wiele innych liczb, które obrazują, w jak złej kondycji jest dzisiaj zdrowie psychiczne. Dostępne dane i prognozy na ten temat pokazują, że zaburzenia psychiczne są narastającym problemem na całym świecie. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym przez Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Senatu dotyczącym zdrowia psychicznego w Unii Europejskiej, depresja i zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu są to dwa najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie, a depresja znajduje się na liście 20 najważniejszych przyczyn niepełnosprawności.

#dbamogłowę - dlaczego powstała ta kampania?

Tak, jesteśmy serwisem o gwiazdach, show-biznesie i branży rozrywki. Na co dzień pokazujemy barwne życie znanych ludzi. Niestety nie ma na świecie takiej grupy społecznej, która byłaby wolna od problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Depresje, uzależnienia, nerwice, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenie - one dotyczą też osób znanych z życia publicznego. O swojej depresji głośno mówili m.in. Justyna Kowalczyk, Kamil Sipowicz, Joanna Racewicz czy Maria Peszek. Do walki z nałogami przyznali się m.in. Borys Szyc, Ilona Felicjańska, Stanisława Celińska czy Paweł Kukiz. Chcemy, by osoby, które trafią na naszą kampanię nie tylko uzyskały odpowiedzi na swoje pytania dotyczące problemów zdrowia psychicznego, ale też wiedziały, gdzie szukać pomocy w ich leczeniu. I pamiętały, że nie są same w tym, z czym się zmagają.

Postanowiliśmy zaprosić do współpracy uznane w Polsce autorytety w dziedzinie psychoterapii. Naszymi rozmówcami będą m.in. doktor Bohdan Woronowicz - wybitny ekspert leczenia uzależnień odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, doktor Andrzej Silczuk - członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego czy psychoterapeuta i trener rozwoju osobistego Robert Rutkowski.

Naszym celem jest szerzenie świadomości na temat zaburzeń zdrowia psychicznego i oswajanie tematu, któremu wciąż poświęca się niewystarczająco dużo czasu. W serwisie Gala.pl oraz na naszych kanałach społecznościowych będą pojawiały się rozmowy z ekspertami, którzy zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie do projektu #dbamogłowę. Kampanię zgodziły się również poprzeć gwiazdy, które chcą głośno mówić m.in. o depresji.
 

Chcemy naszą cegiełką przyczynić się do oswojenia tematów takich jak depresja czy uzależnienia. Chcemy, by łatwiej było Wam nazwać to, co dzieje się z Wami w tym trudnym dla wszystkich czasie i abyście wiedzieli, jak szukać pomocy. Dajcie nam znać, czy kampania #dbamogłowę ma dla Was sens i jakie tematy w jej ramach chcielibyście poruszać. Czekamy na Wasze wiadomości i już zapraszamy na pierwszą jej odsłonę - rozmowę z doktorem Bohdanem Woronowiczem.