Denis Urubko pochodzi z Kazachstanu i to właśnie tam rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Dziś może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów (jako piętnasty człowiek w historii), trzech ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery.

Kim jest Denis Urubko?

Miliony osób na całym świecie usłyszało o nim na początku 2018 roku za sprawą akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdy razem z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem ruszyli na ratunek schodzących ze szczytu Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, a następnie gdy podjął szeroko komentowaną w mediach decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2.

Denis Urubko prywatnie i zawodowo

Denis Wiktorowicz Urubko, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, urodził się 29 lipca 1973 roku w Niewinnomyssku w Kraju Stawropolskim na obszarze dzisiejszej Rosji. Pierwotnie posiadał obywatelstwo radzieckie.

Po rozpadzie ZSRR w 1993 roku przerwał studia w Instytucie Sztuki we Władywostoku i przeprowadził się do Kazachstanu, gdzie rozpoczął służbę wojskową i pracę w miejscowym klubie sportowym. W armii kazachskiej doczekał się tytułu oficera.

Co ciekawe, budzący skrajne emocje himalaista i instruktor wspinaczki z wykształcenia jest... aktorem i spełniał się w branży filmowej. Swego czasu pracował także w teatrze.

Nie jest tajemnicą, że Denis Urubko ma za sobą cztery nieudane małżeństwa. Obecnie ze swoją piątą żoną mieszka we włoskim Nembro. Ma ośmioro dzieci.

W 2014 roku podjął starania o przyznanie mu obywatelstwa polskiego. Otrzymał je w lutym 2015 roku.

ZOBACZ TEŻ: Oliwia Bieniuk wystąpi w "Tańcu z Gwiazdami". Co dziś słychać u córki Anny Przybylskiej?