Halle Berry od wczesnej młodości zwracała uwagę swoją urodą. Już w wieku 19 lat została amerykańską Miss Nastolatek, brała udział w konkursie Miss Ameryki i Miss World, a magazyn "People" umieścił ją na liście 50. najpiękniejszych ludzi na świecie. Berry nigdy nie polegała jednak wyłącznie na swojej urodzie, czego dowodem są chociażby Srebrny Niedźwiedź, nominacje do Złotych Globów, MTV Movie Awards, a przede wszystkim Oscar (najlepsza aktorka, film "Czekając na wyrok").

W tym roku Halle Berry skończy 54 lata, ale patrząc na jej zdjęcia naprawdę ciężko w to uwierzyć. Aktorka bardzo dba o swoją sylwetkę, której może jej pozazdrościć niejedna znacznie młodsza od niej gwiazda. W wywiadzie dla "Women's Health" opowiedziała, na czym opiera się jej dieta.

Dieta Halle Berry: co je a czego nie je?

Aktorka w wieku 22 lat dowiedziała się, że ma cukrzycę. Musiała od razu zmienić swoje nawyki żywieniowe i przyzwyczaić się do nowego trybu życia. Ze swojego jadłospisu bezwzględnie wykluczyła trzy produkty, których nie spożywa do dziś. Halle Berry nie spożywa cukru, nie słodzi kawy i herbaty, nie je słodkich ciastek. Czasami decyduje się jedynie na owoce z niską zawartością cukru. Początki nie były łatwe - aktorka miewała bóle głowy czy wahania nastroju, ale dziś czuje się zdecydowanie lepiej.

Halle Berry nie je węglowodanów. Na jej talerzu nie znajdziecie ryżu, makaronu, pieczywa ani ich brązowych odmian. Zamiast tego wybiera zdrowe tłuszcze oraz produkty o niskiej zawartości węglowodanów. Aktorka z powodu cukrzycy wykluczyła z diety również wino, które kiedyś uwielbiała. Jeśli sięga po kieliszek z tego typu alkoholem, to musi być on organiczny, przygotowany w specjalnych warunkach, bez dodatku cukru i konserwantów.