Jaką szczotkę do włosów wybrać? Szczotki do włosów należy przede wszystkim podzielić na dwie kategorie - do pielęgnacji oraz do stylizacji. Wszelkiego rodzaju szczotki okrągłe przeznaczone są do stylizacji włosów. Używamy ich w połączeniu z suszarką, dzięki czemu włosy nabierają gładkości i są uniesione u nasady. A jakie szczotki nadają się do włosów cienkich, grubych lub kręconych? Zapytaliśmy o to stylistę fryzur, Piotra Sierpińskiego.

Jak często czesać włosy?

Ważniejszą rolę odgrywają szczotki do pielęgnacji. Szczotkowanie włosów powinno być takim samym nawykiem, jak mycie zębów. Warto rozczesywać kosmyki przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), inne zasady obowiązują jedynie posiadaczki loków. Szczotkowanie włosów pomaga usunąć zanieczyszczenia i obumarły naskórek, a także wygładza włosy. Czesząc kosmyki nie zapominajmy o masażu skóry głowy, który pobudza jej mikrokrążenie. 

Jak dobrze rozczesać włosy: na mokro czy na sucho?

Większości szczotek do pielęgnacji używamy na sucho. Od niedawna jednak trendem jest mycie włosów i skóry głowy przy pomocy specjalnej szczotki typu scalp brush, dzięki czemu możemy skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i dodatkowo wykonać masaż skóry głowy. Podstawą jest oczywiście delikatność - nie szarpiemy włosów, a gdy napotkamy na kołtun, rozplątujemy go delikatnie palcami.

Włosy po kąpieli rozczesujemy szerokim grzebieniem, wykonanym z naturalnego materiału. Pamiętajmy, że mokre pasma są często poplątane i należy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie. Po pierwsze warto wspomóc się kosmetykami wygładzającymi, a po drugie splątane włosy dzielimy na kilka sekcji, a rozczesywanie rozpoczynamy od końcówek, starannie przechodząc coraz wyżej. 

Dobra szczotka dla włosów: jaką wybrać?

Ogólna zasada przy wyborze szczotki jest taka, że im dłuższe i gęstsze włosy, tym większa szczotka. Bardzo dobrym, niemal uniwersalnym wyborem, są szczotki wykonane z naturalnego włosia (zwykle dzika). Będą odpowiednie zarówno dla posiadaczek cienkich, jak i grubych włosów. Sprawdzą się także w pielęgnacji włosów doczepianych. Pięknie wygładzają pasma, a naturalne włosie doskonale współgra z naszymi kosmykami, dodając im blasku.

Jeśli preferujemy szczotki syntetyczne, to przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich jakość oraz na zakończenie - kolce powinny mieć na końcach kuleczki, dzięki czemu skóra głowy będzie masowana, a nie podrażniana. Dobrym wyborem będą też szczotki wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno czy bambus.

Dobra szczotka do włosów kręconych

Loki też czeszemy, ale... włącznie na mokro! Pielęgnacja włosów kręconych rządzi się własnymi prawami, także w doborze szczotki. Odpowiednia będzie ta z szeroko rozstawionymi igłami, a najlepiej szeroki grzebień, wykonany z drewna lub innego, naturalnego materiału.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiej szczotki używać na co dzień, zapytajmy o to swojego stylistę fryzur - na pewno pomoże dobrać odpowiednie akcesoria.

Ekspert Gala.pl:

Piotr Sierpińskito stylista fryzur, podchodzący do swojej pracy z ogromną pasją i zaangażowaniem. Posiada 13 lat doświadczenia w zawodzie, a jego specjalizacja to zagęszczanie i przedłużanie włosów. Jest właścicielem luksusowego atelier Piotr Sierpiński, Hair w Poznaniu, uznanego przez magazyn Gala za Najlepsze Miejsce Beauty 2019.