Czy pielęgnacja nocna różni się od tej dziennej? - Ma istotne znaczenie dla stanu skóry - podkreśla specjalistka dermatologii i wenerologii oraz medycyny estetycznej, dr Anna Grodecka z kliniki Dr Kuschill Medestetis. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na długość snu. Skóra to nasz największy organ, wiec by zachowała wysoka odporność, procesy w niej zachodzące działały bez zakłóceń, a ona sama miała siły stawić czoła czynnikom środowiskowym przyspieszającym starzenie, potrzebuje czasu na regeneracje. To ważniejsze od kremu. Kolejna istotna sprawa to odpowiednie oczyszczanie, które przygotowuje kosmetykom na noc dobry grunt. - Zalecam zmywanie wodą z odpowiednim płynem niezawierającym drażniącego mydła lub płynem micelarnym. Nie zaburzają one bariery lipidowej i dobrze przygotowują skórę do przyjęcia składników odżywczych zastosowanych w kremach lub serach - radzi dr Grodecka. Oczyszczanie powinno być delikatne, a woda niezbyt gorąca, by nie naruszyć warstwy ochronnej skóry.

Co do samej pielęgnacji... Wieczór to czas, gdy możemy bezkarnie sięgać bogate, ciężkie konsystencje. Główna różnica miedzy kremami na dzień i na noc? Brak filtrów przeciwsłonecznych w tych ostatnich. Znajdziemy w nich za to m.in. retinoidy, których unikamy w ciągu dnia ze względu na ryzyko podrażnień lub przebarwień. - Warto też zastosować kuracje złuszczające w formie kremów, masek lub toników z kwasami owocowymi. Dla poprawy kolorytu i ogólnego wyglądu cery zalecam preparaty zawierające witaminę C, np. w formie serum - podpowiada dermatolog.

Co jeszcze? - Substancja bezpieczna nawet w lecie jest kwas azelainowy. Ma udowodnioną skuteczność w walce z wolnymi rodnikami powodującymi szybsze starzenie się skóry, ponadto rozjaśnia przebarwienia i ma działanie przeciwzapalne, więc sprawdza się przy trądziku różowatym, a także zwykłym - dodaje lekarka.

1. Krem z kwasem azelainowym BIELENDA

2. Regenerujące serum LA MER, douglas.pl

3. Bogaty krem do suchej skóry D’ALCHÉMY

4. Liftingująco-nawilżający krem z rozświetlającym pyłem z kamienia księżycowego YOSKINE

5. Odżywczy krem SISLEY