Dolce & Gabbana w ogniu krytyki! Marka w związku z pokazem, który miał odbyć się w Chinach przygotowała kontrowersyjną kampanię, która wstrząsnęła fanami i wywołała ogromne kontrowersje, doprowadzając ostatecznie do odwołania show w Szanghaju. Na Instagramie Dolce & Gabbana pojawiły się trzy filmiki zatytułowane "Jedzenie pałeczkami", przedstawiające modelkę o azjatyckiej urodzie próbującą poradzić sobie z jedzeniem włoskich potraw pałeczkami. Modelka je posiłek dosyć nieporadnie, co chwilę chichocząc z rozbawieniem. Obserwatorzy marki, nie potraktowali filmików "z przymrużeniem oka". Wręcz przeciwnie - oskarżyli Dolce & Gabbana o bagatelizowanie wielowiekowej kultury Chin i przedstawianie chińskich kobiet w stereotypowy, a nawet rasistowski sposób. Jakby tego było mało, do sieci trafiły screeny rozmowy projektanta, Stefano Gabbany, z jedną z osób krytykujących kampanię, na których widać, jak Włoch obraża Chiny i kulturę kraju. Czy to początek końca marki?

Dolce & Gabbana: skandal w Chinach

Dolce & Gabbana w Szanghaju miało zorganizować pokaz, jakiego jeszcze nie było - projektanci chcieli wybieg zamienić w scenę i na niej stworzyć spektakularne show, pełne muzyki, tańca i ogólnego przepychu. Miał to być hołd marki dla sztuki i kultury Chin, zorganizowany w centrum EXPO, w nowoczesnej dzielnicy Pudong. Cały plan jednak wziął w łeb, kiedy na profilu Diet Prada, pojawiły się screeny rozmowy Stefano Gabbany z jedną z użytkowniczek, na których czytamy m.in., że projektant ma zamiar we wszystkich wywiadach opowiadać, że "Chiny to obrzydliwy kraj".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

As @dolcegabbana prepares to mount their next runway show in Shanghai this coming evening (7:30PM) and the rest of Instagram fawns over what’s sure to be an overly lavish “love letter” to China, we’ll be wondering if we’ll see chopsticks as hair ornaments, take-out boxes as purses, or even kimonos misappropriated as Chinese costume. Time will tell. For now, we’ll let y’all simmer on this DM between Stefano and Dieter @michaelatranova (chronology is reversed in slides). Word has it that they’re still in the process of model casting (over 200 Asian girls scheduled)...wouldn’t let them walk the show if we were their agents lol. Also, curious what the Chinese government will think of their country being called shit basically...especially considering how strict they are on who to allow to enter the country on work visas based on a thorough social media background checks. • #DGTheGreatShow #DGlovesChina #runway #fashionshow #cancelled #racism #dolceandgabbana #altamoda #rtw #dgmillennials #stefanogabbana #shanghai #chinese #china #wtf #dumb #lame #asianmodel #asian #dietprada

Post udostępniony przez Diet Prada ™ (@diet_prada) Lis 20, 2018 o 7:05 PST

Stefano Gabbana obraża Chiny

Sam Stefano Gabbana twierdzi, że jego Instagram został zhakowany, a on sam nie jest odpowiedzialny za obraźliwe treści. Podobny wpis pojawił się na oficjalnym koncie Dolce & Gabbana, w którym czytamy, że jedyne odczucia, jakie towarzyszą marce to szacunek dla Chin i ich mieszkańców.

Myślicie, że Dolce & Gabbana uda się pozbierać po tak wielkim skandalu? Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy marka mierzy się z krytyką w Chinach. W 2017 roku, kampania #DGLovesChina według wielu przedstawiała Pekin jako zacofane, ubogie miasto i odbiła się szerokim echem na całym świecie.