O zdrowie zębów dbamy, odwiedzając gabinet dentystyczny. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nasza codzienna higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów przy użyciu skutecznych przyborów, właściwej techniki szczotkowania oraz odpowiedniej ilości czasu, jaki na ten zabieg poświęcamy, są równie ważne jak regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.

Poza złymi nawykami wiele z nas ma na koncie jeszcze inne "grzeszki". Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas mycia, nitkowania, dbania o zęby i jamę ustną?

Po pierwsze - zła technika szczotkowania - szorujemy zęby szczoteczką manualną, poruszając ręką do przodu i do tyłu, zamiast prowadzić główkę szczoteczki ruchem wymiatającym od strony dziąsła ku szczytowi korony zęba. Używając szczoteczki elektrycznej również mamy tendencję do stosowania szorującego ruchu ręką, a to jest nieprawidłowe! Szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką należy przyłożyć do danej powierzchni zęba na około 2 sekundy, spokojnie poczekać i przesunąć główkę na kolejną powierzchnię zęba.

Po drugie - zbyt duża siła podczas szczotkowania. Pokutuje wśród nas przeświadczenie, że im silniej szczotkujemy, tym lepszy będzie efekt. Nic bardziej mylnego. Najlepsze jest stosowanie optymalnego nacisku - szczotkowanie nie za lekko, nie za mocno.

Po trzecie - zbyt krótki czas szczotkowania. Wydaje nam się, że szczotkujemy zęby przynajmniej 2 minuty, ale statystycznie poświęcamy na tę czynność 46 sekund.

Po czwarte - nitkujemy zęby przesuwając nitkę lewo - prawo: od policzka do języka. To nieprawidłowe! Nić wprowadzona pomiędzy zęby powinna opleść ząb w kształt litery U i zostać przesunięta od dziąsła w kierunku szczytu korony zęba.

No i nie czyścimy języka...

Jak walczyć z tymi złymi nawykami?

Walka ze złymi nawykami w codziennej higienie zębów zaczyna się od budowania świadomości. Przede wszystkim należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w prawidłowej higienie jamy ustnej, czyli:

Dobór skutecznego przyboru. Badania naukowe wskazują, że wyższą skuteczność w redukcji płytki bakteryjnej mają szczoteczki elektryczne. Obecnie przełomem w tej dziedzinie są szczoteczki magnetyczne iO, które łączą okrągłą główkę szczoteczek elektrycznych z delikatną siłą mikrowibracji. Dzięki liniowemu napędowi magnetycznemu energia czyszcząca przekazywana jest na końce włókien, czyli tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Szczotkowanie staje się przyjemnym doznaniem z jednoczesnym uzyskaniem efektywnego oczyszczenia zębów.

Stosowanie odpowiedniej techniki i siły szczotkowania. Nie wykonujemy ruchów szorujących ręką przy żadnym typie szczoteczek. Nad siłą szczotkowania pomogą nam zapanować czujniki nacisku wbudowane w szczoteczki elektryczne. Inteligentny czujnik nacisku w szczoteczce magnetycznej iO to najnowsze rozwiązanie wskazujące nie tylko zbyt mocny nacisk poprzez zaświecanie czerwonej diody, ale przede wszystkim pokazuje optymalną siłę nacieku. Dzięki temu szczotkowanie jest bezpieczne, delikatne, a jednocześnie bardzo skuteczne.

Kontrola czasu szczotkowania. Nad czasem szczotkowania pomoże nam zapanować zegar. Aby nie musieć korzystać z zewnętrznych pomocy, szczoteczka magnetyczna ma zegar wbudowany w rękojeść szczoteczki. Dzięki temu zawsze wiemy, jak długo szczotkujemy zęby. Osoby bardziej skrupulatne, mogą wspierać się urządzeniami dodatkowymi takimi, jak aplikacje na urządzenia mobilne, np. Oral-B App, czy Disney Magic Timer, które odmierzają czas, umilają szczotkowanie, przekazują informacje i podpowiedzi. Szczoteczki magnetyczne w połączeniu z aplikacją wykorzystują sztuczną inteligencję, aby przekazywać informację zwrotną w czasie rzeczywistym, który obszar uzębienia został wyszczotkowany prawidłowo, a który wymaga jeszcze poprawy.

Do tego: prawidłowe stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie oraz oczyszczane języka szczoteczką manualną lub elektryczną, wykonując podłużne ruchy od nasadu ku koniuszkowi języka.

Czy dobrym rozwiązaniem jest poproszenie stomatologa o instruktaż, np. mycia zębów szczoteczką elektryczną, czy stosowania nici dentystycznej?

Tak jak najbardziej. Gabinet dentystyczny to właściwe miejsce do przekuwania wiedzy o prawidłowych nawykach w higienie jamy ustnej w praktykę. Instruktaż higieny jamy ustnej to podstawowa usługa, jaką w gabinecie stomatologicznym możemy i powinniśmy uzyskać. Do przeprowadzenia tego typu wizyty przygotowane są higienistki stomatologiczne, które profesjonalnie wyjaśnią i pokażą, a nawet przećwiczą używanie poszczególnych przyborów do codziennej higieny jamy ustnej.

Zdrowe najczęściej równa się śnieżnobiałe. Jakie są według pani najlepsze sposoby, aby wybielić zęby i utrzymać efekty wybielania?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest również punktem wyjścia do białych zębów. Skutecznie usunięta płytka bakteryjna nie będzie tworzyła na zębach żółtawego osadu, ani nie będzie absorbowała barwników z pożywienia. Sam zabieg wybielania najlepiej przeprowadzać w gabinecie dentystycznym pod okiem przeszkolonych osób i z użyciem sprawdzonych preparatów. Zdecydowanie odradzam wybielanie zębów w przygodnych miejscach kuszących ceną lub w gabinetach kosmetycznych. Wybielanie zębów ma swoje wskazania i przeciwskazania. Tylko wykwalifikowany personel gabinetów stomatologicznych ma wiedzę na ten temat oraz umiejętności do prawidłowego przeprowadzenia wybielania zębów. Po zabiegu wybielania efekt będzie podtrzymany przez prawidłowe szczotkowanie. Tu zdecydowanie pomogą nam pasty wybielające renomowanych firm ze wystandaryzowanym składem i bezpiecznym działaniem, np. Blend-a-med 3D White Luxe. Wspomniana wcześniej szczoteczka magnetyczna o bardzo dużej skuteczności usuwania żółtawej płytki bakteryjnej, pracującą w trybie wybielanie będzie tu bardzo dobrym rozwiązaniem.

Co jeszcze mogą zaoferować nam gabinety poza oczywistym leczeniem zębów i ich czyszczeniem i wybielaniem? Po które zabiegi warto sięgać?

W zakresie podstawowych usług, jak instruktaż higieny jamy ustnej warto zwrócić uwagę na gabinety partnerskie Oral-B, które są wyposażone w zestawy testowania szczoteczki elektrycznej. Dzięki temu instruktaż jest bogaty i pomaga nam zdobyć wiedzę, ale co ważniejsze przećwiczyć pod okiem profesjonalisty technikę szczotkowania i szybko wyeliminować błędy. Nowoczesne kliniki dentystyczne oferują cały wachlarz usług - począwszy od rozbudowanego instruktażu, motywowania pacjentów do zmiany nawyków, poprzez specjalistyczne planowanie leczenia z użyciem technik implantologicznych, protetycznych, enzootycznych czy ortodontycznych.

Nasz ekspert: dr n. med. Beata Golan

Lekarz dentysta z doświadczeniem klinicznym. Jest ekspertem w dziedzinie profilaktyki stomatologicznej, gdzie ukierunkowała swój rozwój naukowy. Autorka artykułów branżowych oraz wykładowca na krajowych i międzynarodowych konferencjach dla lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych. Kierownik naukowy w firmie Procter and Gamble Polska, gdzie koordynuje programami kształcenia przed i podyplomowego kadry stomatologicznej.