Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 w wieku 99 lat, pozostawiając w żałobie rodzinę i poddanych. Jego pogrzeb, co nie powinno dziwić, jest obecnie ważnym tematem nie tylko w Wielkiej Brytanii. Wielu zszokował fakt, że uroczystość będzie prywatna, teraz rozgorzała dyskusja na temat ubioru poszczególnych członków rodziny. Na czym stanęło? Co na prośbę królowej książę Harry, jego brat książę William i ojciec książę Karol?

Dress code na pogrzebie księcia Filipa

Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że książę Harry jako jedyny pojawi się na pogrzebie dziadka w zwykłym garniturze. Wszystko dlatego, że po opuszczeniu rodziny królewskiej został pozbawiony licznych honorowych tytułów wojskowych. Później, do listy "wykluczonych" dopisano księcia Andrzeja, który w wyniku poważnych oskarżeń o przestępstwo seksualne został pozbawiony tytułu admirała. "Pełnoprawni" royalsi mieli natomiast pożegnać księcia Filipa w wojskowym umundurowaniu.

Jak się teraz okazuje, nie jest to prawda. Królowa Elżbieta II zdecydowała bowiem, że wszyscy żałobnicy przyjdą na pogrzeb księcia Edynburga ubrani w sposób cywilny. 

Jak donosi magazyn "Daily Mail", królowa Elżbieta druga chciała uniknąć kontrowersji i niezręczności. Męscy przedstawiciele korony na ceremonię założą więc eleganckie ciemne garnitury i żałobne płaszcze, kobiety zaś proste i skromne czarne kreacje.

Istniało ryzyko prawdziwej żenady - twierdzi informator "Daily Mail". 

Pogrzeb księcia Filipa będzie drugą od ponad tysiąca lat sytuacją, w której to członkowie rodziny królewskiej nie wystąpią w mundurach podczas pochówku monarchy lub jego małżonka. 

ZOBACZ TAKŻE: Książę William szczerze o zmarłym dziadku. Zdradził, jak książę Filip traktował księżną Kate i ich dzieci