Unieważnienie głosowania na Listę Przebojów radiowej Trójki, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, stało się głośne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O cenzurze w naszych mediach piszą już dziennikarze w USA i Wielkiej Brytanii, a sytuacja jest na tyle poważna, iż zdecydowano się powołać w tej sprawie senacką komisję, która ma zbadać nieprawidłowości w publicznej rozgłośni.

Tomasz Kowalczewski i Agnieszka Kamińska kontra byli dziennikarze Trójki

Na posiedzeniu pojawił się dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski i prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska. W obradach uczestniczyli też dziennikarze: Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś, a także przedstawiciel związku zawodowego dziennikarzy, Ernest Zozuń i Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego. Trudno było nie odnieść wrażenia, że napięta atmosfera między stronami udzielała się zwłaszcza dyrektorowi.

Tomku doskonale wiesz, kim jest Marek Niedźwiecki. Doskonale wiesz, że on przygotowuje każdą swoją audycję najbardziej pieczołowicie, jak to jest tylko możliwe. Dba o każdą piosenkę i o każdą nutkę, żeby jak najpiękniej opowiedzieć słuchaczom tę swoją muzyczną historię. Doskonale wiesz, kim jest Bartek Gil, który tutaj jest z nami, że jest to szalony chłopak, który przeszukuje świat muzyki, by do Trójki ściągnąć najpiękniejsze brzmienia, by ta antena brzmiała nie tak, jak wszystkie inne- mówił Ernest Zozuń.Ty wiesz, że oni są najuczciwszymi ludźmi na świecie. Co spowodowało, że wylałeś na nich cysternę nieczystości? Gdzie straciłeś i co spowodowało, że straciłeś przyzwoitość? Co spowodowało, że się nas wyrzekłeś? Byłeś naszym kolegą (...) Ja to mówię z dużym przejęciem, ponieważ ja do radia przyszedłem w wieku 19 lat i spędziłem tam ponad 30 lat i jest to duża część mojego życia. Właściwie całe - podkreślił.

W poniedziałek złożyłam wypowiedzenie z pracy, mając dwoje dzieci, kredyt i bez spadochronu. Zrobiłam to dlatego, że jest to gest niezgody na to, w jaki sposób radio podeszło do sprawy piątkowej Listy - mówiła z kolei Agnieszka Szydłowska.

Prezes Polskiego Radia przyznała, że "system nie jest idealny" oraz dodała, iż "informatycy pracują nad poprawieniem jego działania".

Chciałabym operować faktami, a nie publicystyką, czy emocjami - podkreślała. Kierownictwo radia jest gotowe do rozmów. Powinniśmy wiele rzeczy wyjaśnić - mogliśmy usłyszeć. Kamińska dodała też, że słuchalność radia spadała od wielu miesięcy. Z kolei dyrektor Trójki zapytany o osławionego SMS-a, którego miał wysłać do Piotra Metza z sugestią usunięcia utworu Kazika z listy, odpowiedział reporterowi TVN24:

Miałem podstawy. Ale teraz nie będziemy o tym rozmawiać - powiedział.

SPRAWDŹ TEŻ: Liderka Within Temptation o cenzurze w polskim radio: "To bardzo smutne" [TYLKO U NAS]