HENRYK GOŁĘBIEWSKI

Obdarzony urodą warszawskiego łobuziaka zadebiutował w 1970 roku w serialu „Wakacje z duchami” w roli Pikadora. Szybko stał się najpopularniejszym dziecięcym aktorem. Potem zagrał w kilku filmach, m.in z Filipem Łobodzińskim. Kiedy miał 21 lat, jego przygoda z filmem się skończyła. Pracował jako robotnik. Nieoczekiwanie w 1997 roku, po 20 latach, otrzymał od Izabeli Cywińskiej rolę chłopa z kartoflami w spektaklu telewizyjnym „W poszukiwaniu zaginionego buta”. I tak się zaczęło: wrócił do aktorstwa. Jego największą rolą w drugiej połowie życia jest tytułowa postać w filmie „Edi” z 2002 roku. Dostał za nią wiele nagród. Po burzliwym okresie wieku średniego ożenił się.

 

FILIP ŁOBODZIŃSKI

W 1970 roku zagrał w filmie Janusza Nasfetera „Abel, twój brat”. Dzięki delikatnej buzi dziecka z dobrego domu dostał rolę kruchego chłopca, który nie może się wkupić do paczki łobuziaków. Wśród nich był Henryk Balon grany przez Henryka Gołębiewskiego. Okazało się, że ten duet ma urok porównywalny do magii pary Maklakiewicz–Himilsbach. I tak zagrali razem w kilku kolejnych filmach. Dziecięcą karierę zakończył jako 20-latek rolą w fi lmie „Mysz”. W XXI wieku pojawia się w filmach sporadycznie. Jest dziennikarzem Polsat News oraz tłumaczem z hiszpańskiego i angielskiego.

 


ALEKSANDRA SZWED

Urodziła się w Warszawie i jako pięciolatka trafiła do katolickiego programu telewizyjnego dla dzieci „Ziarno”. Kilka lat później została prowadzącą programu „Coś z niczego” w „5-10-15”. Mając dziewięć lat, dostała się do obsady serialu „Rodzina zastępcza”, a później „Rodzina zastępcza plus”. Pojawiła się w drugim odcinku i została aż do końca – do odcinka numer 325. Nie zagrała jedynie w 27 odcinkach. Po dziesięciu latach na planie serialu miała 19 lat i wcale nie była przekonana, że chce być aktorką. Rozpoczęła studia na kulturoznawstwie w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od lat związana jest z Młodzieżowym Domem Kultury „Ochota” i od kilku lat prowadzi w tej części Warszawy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie ma szczęścia w miłości. Była związana z Robertem Stockingerem, synem Tomasza Stockingera. W 2012 roku jej partnerem był gitarzysta zespołu Afromental, Aleksander „Baron” Milwiw-Baron. W styczniu 2013 roku się rozstali. Od kwietnia Ola jest gospodynią programu "Ekipa na swoim" w Polsacie.

 

MONICA ROSCA

Miała osiem lat, kiedy wygrała wyścig do roli Nel w filmie Władysława Ślesickiego „W pustyni i w puszczy”. Pokonała ponad 5 tys. kandydatek. Wygrała, choć nie była aniołkiem o blond loczkach, ale krótko ostrzyżoną szatynką. To znaczy, że miała to „coś”, co jest niezbędne gwieździe. Przygotowania do zdjęć w Afryce trwały rok, rozpoczęły się w 1970 roku. Premiera filmu miała miejsce trzy lata później. A że w tym wieku dziewczynki szybko się zmieniają, na spotkania z widzami przychodziła już wyrośnięta dwunastolatka. Byli zdziwieni i trochę zawiedzeni. Po zdjęciach Monika wróciła do swojej wcześniejszej pasji – gry na pianinie i flecie. Ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną, Akademię Muzyczną w Łodzi i Warszawie. Jest wykładowcą na tych uczelniach. Ma w dorobku nagrody w konkursach pianistycznych. Koncertuje w kraju i na świecie.

 

JULIA WRÓBLEWSKA

Blond włosy, słodki uśmiech... Czy to wystarczy, by zostać gwiazdą? Pewnie nie. Miała osiem lat, kiedy dostała rolę Michaliny w filmie „Tylko mnie kochaj”. Oczarowała widzów. Pokochali ją. Posypały się role w serialach: „Rodzina zastępcza”, „M jak Miłość”, „Naznaczony”, w filmach fabularnych. Dziś ma 15 lat i uczy się w gimnazjum. Jest też znaną blogerką. Na jej blogu można przeczytać o wszystkich jej poczynaniach. „Chciałabym Wam opowiedzieć o moim ostatnim piątku. A był niesamowity! Zaczął się świetnie, bo w szkole z recytacji dostałam 6-! Później od firmy Hasbro otrzymałam na przetestowanie Furbiego 2 generacji. A dzień skończył się udanym shoppingiem – wraz z innymi blogerkami zostałam zaproszona na otwarcie sklepu Sinsay”. To jest dopiero życie!

 

KAJA PASCHALSKA

Gra w serialu od początku. To już 16 lat! Już wiadomo, że będzie jej trudno wyjść z tej aktorskiej szuflady. Rzadko trafiają się jej inne role. Pewnie stąd pomysł, by próbować sił także na estradzie. Z powodzeniem! W 2001 roku – nagroda w Opolu w koncercie „Debiuty”, w 2002 roku, także w Opolu – nagroda SuperJedynki w kategorii debiut roku. Jej płyta „Kaja Paschalska”, wydana w 2001 roku, sprzedała się w nakładzie 23 tys. egzemplarzy.

 


MIKOŁAJ RADWAN

Po tej pierwszej roli wydawało się, że jest skazany na aktorstwo jako prawnuk aktorów Jadwigi Daniłowicz-Jaraczowej i Stefana Jaracza, a wnuk aktorki Anny Jaraczówny. Zaczął dostawać dziecięce role w filmach. Cztery lata po debiucie, kiedy miał 10 lat, otrzymał rolę syna w serialu „Tata, a Marcin powiedział”, gdzie wystąpił u boku Piotra Fronczewskiego. Filmiki, których scenariusze współtworzył Rafał Bryndal, to były perełki. Telewidzowie pokochali Mikołaja w roli syna. Ale on nie pokochał aktorstwa. Marzyła mu się inna przyszłość – w 2003 roku rozpoczął studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był pracownikiem uczelni, a w końcu został programistą w jednej ze spółek informatycznych. Przez lata fascynowały go sporty walki, a szczególnie kung-fu. Nieoczekiwanie pojawiła się miłość do... rugby.

 

KLAUDIA KULAWIK

Kiedy pięć lat temu dojrzałym głosem zaśpiewała w programie telewizji TVN „Mam talent” piosenkę „Dziwny jest ten świat’, widzowie wstrzymali oddech. Choć Klaudia miała dopiero 11 lat i była wystraszonym dzieckiem z niewielkiego Chechła, wszyscy poczuli, że oto narodziła się prawdziwa gwiazda. Zdobyła drugie miejsce w programie, więc nie dostała 300 tys. zł nagrody, a jedynie 100 tys. Ale wtedy zgłosiła się do niej Mariola Berg, właścicielka agencji aktorsko-artystycznej. Zaproponowała jej opiekę artystyczną i stypendium. Klaudia zdała do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Katowicach. Tam kontynuuje naukę. W ubiegłym roku nagrała piosenkę do teledysku promującego film „Felix, Net i Nika” w wersji polskiej i angielskiej. Jest skromną dziewczyną. Sukces sprzed pięciu lat nie przewrócił jej w głowie.

 


MISHEEL JARGALSAJKHAN

Do serialu Polsatu "Rodzina zastępcza” trafiła z castingu. Grała rolę Zosi Kwiatkowskiej, siostry ciemnoskórej Elizy. Występowała od odcinka 2. do 260. Jej przygoda z filmem trwała 11 lat. Od sezonu jesiennego 2007 roku, kiedy skończyła 19 lat, zniknęła jako postać serialowa. Postanowiła bowiem, że zostanie lekarką. Rozpoczęła studia medyczne we Wrocławiu. Od tego momentu jej życie prywatne okryte jest tajemnicą. Kiedy w programie Szymona Majewskiego pojawił się tajemniczy dziennikarz z Mongolii – Bilguun Ariunbataar – rozeszła się plotka, że jest on bratem Misheel. W grudniu 2012 roku pojawiła się na gali z okazji 20-lecia telewizji Polsat.

 

OLGA FRYCZ

Karierę aktorską rozpoczęła w rodzinnym Krakowie. W 1994 roku, jako ośmiolatka, dostała rolę w spektaklu dziecięcym realizowanym przez krakowski ośrodek TVP„Szczególnie małe sny”. A potem w trzech kolejnych spektaklach tego ośrodka. I wypłynęła na krajowe wody. W 2002 roku była dwukrotnie nominowana do nagrody Orłów za role drugoplanowe w filmach „Boże skrawki” i „Weiser”. Jest córką z drugiego małżeństwa sławnego aktora Jana Frycza. Nie tylko ona z sześciorga jego dzieci wybrała ekranową karierę, jej przyrodnia siostra Gabriela też jest aktorką. Popularność taty wcale jej nie pomogła. Próbował nawet przeszkodzić jej w karierze, bo – jak powiedział – „dla kobiety aktorstwo to jest zawód podobny do prostytucji”. W 2006 roku Olga ukończyła krakowską szkołę Lart StudiO. Gra w serialu „Życie nad rozlewiskiem”.