Edward Dwurnik nie żyje. Informację o śmierci artysty podała jako pierwsza "Gazeta Wyborcza". Wybitny polski malarz i grafik zmarł w niedzielę, 28 października 2018 o godz. 8 rano w swoim domu w Warszawie. Śmierć Edwarda Dwurnika poruszyła wielu ludzi mediów i sztuki. Wzruszający wpis na swoim profilu na Facebooku zamieściła m.in. Monika Olejnik.

- Zmarł Edward Dwurnik. Wybitny malarz. Artysta z fantazją i niezwykłym poczuciem humoru. Wiele wspomnień. Kiedyś Edward zrobił grupie przyjaciół warsztaty plastyczne. Miał dystans do siebie. Żegnaj kochany Przyjacielu - tak dziennikarka pożegnała malarza, dzieląc się przy okazji swoim archiwalnym zdjęciem z artystą.

Kim był Edward Dwurnik?

Edward Dwurnik przyszedł na świat 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Malarstwo i grafikę studiował w latach 1963-1970 w ASP w Warszawie. Przez trzy lata studiował też rzeźbę. Bodźcem do odkrycia własnego stylu i twórczego działania była dla niego wystawa dzieł Nikifora Krynickiego w 1965 roku. Zasłynął seriami "Podróże autostopem", "Warszawa", "Portret". Znany był z tworzenia skomplikowanych kompozycji złożonych z wielu elementów oraz tworzenia związku między poszczególnymi elementami obrazu.

W trakcie swojej długiej i owocnej kariery artystycznej stworzył w sumie ponad 5 tysięcy obrazów. W 2014 roku Edward Dwurnik został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest ojcem znanej malarki i graficzki, Poli Dwurnik.

Zdjęcia Edwarda Dwurnika znajdziecie w GALERII >>

SPRAWDŹ TEŻ: EDWARD DWURNIK Seks jest nagrodą za fajny obraz [WYWIAD]