Czym jest kosmetyk naturalny?

Kosmetyki naturalne mogą nosić różne nazwy: ekologiczne, organiczne, biologiczne. Jak jednak rozróżnić produkt naturalny od bliskiego naturze jedynie po zapachu i przekonywującej kampanii reklamowej? Producenci korzystając z popularności nurtu EKO, często nadużywają tych określeń. Wiele kosmetyków z naturalnością ma jednak niewiele wspólnego. Produkty te zawierają bowiem jedynie śladowe ilości wyciągów roślinnych, a zdecydowanie więcej syntetycznych składników, środków zapachowych i konserwujących. Mimo tego producenci deklarują na opakowaniach, że są to kosmetyki naturalne, wprowadzając w błąd konsumenta.
Idea stworzenia preparatów opartych na czysto naturalnych składnikach zrodziła się w 1996 roku. Wtedy to powołano do życia stowarzyszenie, które ujednoliciło sformułowanie dotyczące wyrobów naturalnych. Została opracowana definicja kosmetyku naturalnego:

„Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha”  (ESCOP) wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy .

Od kilku jednak lat na światowych rynkach kosmetycznych dynamicznie rozwija się nurt „kontrolowanych kosmetyków naturalnych” określanych mianem ORGANIC. Produkty oznaczone napisem „kontrolowany kosmetyk naturalny” zawierają w swoim składzie tylko naturalne surowce: roślinne oleje, tłuszcze i woski, wyciągi z ziół i nektaru kwiatów, olejki eteryczne pochodzące z kontrolowanych upraw biologicznych lub zbierane z dziko rosnących roślin. Obok staranności w wyborze i doborze komponentów dużą rolę odgrywa tolerancja ekologiczna związana z każdym z produktów, a więc przyjazny dla środowiska i zasobów przyrodniczych proces produkcji a także proces rozpadu. Ważne jest też oszczędne stosowanie opakowań i poddawanie ich recyklingowi.

Produkcja certyfikowanych kosmetyków naturalnych

Produkcja kosmetyków naturalnych wiąże się z wieloma obostrzeniami i dodatkowymi kosztami. Muszą one spełniać ściśle określone, surowe normy. Wyciągi roślinne, stosowane w recepturach muszą pochodzić z nadzorowanych plantacji. Analizy są przeprowadzane  nie tylko na samych roślinach. Kontrole rozpoczynają się już na etapie przygotowania gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna przez okres 3 kolejnych lat sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której rośliny będą rosły. Oprócz ziemi badana jest pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń również woda deszczowa i ta, którą używa się do podlewania upraw. Niedozwolone jest stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na specjalnych listach dozwolonych i certyfikowanych środków. Prawdziwym wyzwaniem dla przemysłu produkującego składniki do produkcji certyfikowanych kosmetyków jest poszukiwanie wciąż nowych, lepszych składników, zwiększenie dostępności i ich funkcjonalności oraz zwiększenie efektywności ekstraktów roślinnych.

Znak jakości „kontrolowany kosmetyk naturalny i organiczny” oznacza, że każdy z kosmetyków spełnia najwyższe kryteria jakości i jest produkowany zgodnie z wymaganiami francuskiej instytucji certyfikującej ECOCERT. Do elitarnego grona 100 firm na świecie posiadających licencję Ecocert  należy polska firma Laboratorium Kosmetyczne AVA, która opracowała 3 serie kosmetyków ekologicznych, certyfikowanych Eco Line®, Eco Body®, Eco Garden®