Każdego roku w Polsce na rynek trafia około 200 tysięcy ton opakowań PET. Teraz wyrzucamy plastikowe butelki do żółtych pojemników na odpady, ale być może niedługo będziemy mogli oddawać je do sklepu lub specjalnego automatu i otrzymywać za nie pieniądze. O to właśnie zabiega Żywiec Zdrój, należący do grupy spółek Danone. Takie działanie określa się mianem systemu depozytowego - w praktyce jest to sposób bezpośredniego zwrotu opakowań jednorazowych, który zapewni producentom dostęp do odpowiedniej jakości surowca PET. Tworzywo sztuczne to bowiem cenny surowiec, który może być wykorzystywany ponownie. Po co to wszystko? Oczywiście, dla dobra planety. Każdego roku w Polsce ze wspomnianych 200 tysięcy ton opakowań PET recyklingowi jest poddawanych zaledwie około 50% - zatem jedynym skutecznym sposobem, by przetwarzać ich więcej, jest wprowadzenie systemu depozytowego i tym samym umożliwienie przedsiębiorcom produkcji nowych opakowań z tych już zebranych i domknięcie obiegu. Wy również chcecie przysłużyć się środowisku? Koniecznie wprowadźcie w życie naszą listę małych-wielkich zmian, które za kilka lat będą wręcz obowiązkiem każdego z nas!

1. Nie marnuj wody

Myjesz zęby lub ręce? Używaj tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz i zawsze dokręcaj kran. Urządzasz mieszkanie? Postaw na prysznic zamiast wanny i zainwestuj w zmywarkę. Zużyjesz mniej wody, a po pewnym czasie zobaczysz także różnicę w wysokości rachunków za wodę.

2. Wybieraj opakowania z recyklingowanego plastiku i te nadające się do recyklingu

Z recyklingowanego plastiku powstaje coraz więcej produktów. Warto po nie sięgać choćby dlatego, by nie produkować bezużytecznych śmieci. Takie butelki wody Żywiec Zdrój, pozbawione etykiet, wykonane w 100% z recyklingowanego plastiku i nadające się do recyklingu, kupicie już niemalże wszędzie.

3. Ponownie wykorzystuj fusy

Zacznij dzień od filiżanki aromatycznej kawy i zakończ go, wykonując pod prysznicem peeling kawowy. Twoja skóra i planeta będą ci wdzięczne za ponowne wykorzystanie fusów.

4. Noś ze sobą własne torby na zakupy

Pakowanie zakupów do wielu osobnych, plastikowych toreb to działanie, które w obliczu postępującej degradacji planety, zaczyna być uznawane jako nieodpowiedzialne. Noś ze sobą własną torbę wielokrotnego użytku, a jednorazowe woreczki na warzywa i owoce wymień na te jutowe lub wykonane z syntetycznego włókna.

5. Przesiądź się na rower

Jazda na rowerze korzystnie wpływa zarówno na środowisko, jak i nasze zdrowie. Codzienna podróż do pracy lub okazjonalna oddalonego o kilka kilometrów sklepu, zadziała na twoje ciało i umysł jak darmowy trening na siłowni. A planeta ci za nią podziękuje.