Elżbieta II w kwietniu tego roku skończyła 94 lata. Królowa na brytyjskim tronie zasiada od 1953 roku, co czyni ją najdłużej panującą monarchinią w historii swojego kraju. Przez 68 lat rządów żona księcia Filipa wielokrotnie zaskakiwała podwładnych. Dla wielu olbrzymim zaskoczeniem może być m. in. podpis Elżbiety II. Pochodząca z rodu Windsorów królowa, zamiast utrwalać swoje pełne imię i nazwisko, w oficjalnych dokumentach podpisuje się "Elizabeth R”. Sprawdź, co oznacza tajemnicze "R” w sygnaturze Jej Wysokości.

Elżbieta II - sekret podpisu królowej 

Elżbieta Aleksandra Maria Windsor tak brzmi pełne imię i nazwisko brytyjskiej królowej. Jednak jak zobaczymy podpis monarchini to wszystko nie będzie już tak jasne jakby nam się wydawało. 94-latka w oficjalnych dokumentach podpisuje się "Elizabeth R”. Tajemnicze "R" oznacza "Regina”, co z łacińskiego tłumaczy się jako "królowa”. Przy takiej liczbie podpisów jakie musi wykonać Elżbieta II z racji pełnionej przez nią funkcji, oszczędność w podpisie jest jak najbardziej zrozumiała.

Podobny szyfr królewski możemy zobaczyć również na znaczkach pocztowych oraz banknotach. Różni się jedynie tym, że dodana jest rzymska cyfra dwa - "EIIR". Jak sama nazwa wskazuje Jej Wysokość jest drugą brytyjską monarchinią w historii Wielkiej Brytanii o imieniu Elżbieta. W latach 1558-1603 królową Anglii i Irlandii była Elżbieta I Tudor. 

Podpis Elżbiety II znajdziecie w naszej GALERII >>