Elżbieta II w kwietniu tego roku skończy 94 lata. Królowa na brytyjskim tronie zasiada od 1953 roku, co czyni ją najdłużej panującą monarchinią w historii swojego kraju. Żona księcia Filipa od lat cieszy się powszechnym szacunkiem wśród swoich podwładnych. W trudnych chwilach dla narodu, rodacy mogą zawsze liczyć na wsparcie swojej głowy państwa. Tak samo jest w obliczu obecnej sytuacji na Wyspach. Wielka Brytania tak jak i reszta świata, zmaga się z pandemią koronawirusa. Z ostatnich danych wynika, że zakażonych SARS-COV-2 jest ponad 30 tys. Brytyjczyków, zamarło natomiast już blisko 6 tysięcy. Na pochodzącego z Chin wirusa zachorował także premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Dlatego w zaplanowanym na godz. 20:00 (21:00 czasu polskiego) orędziu, Elżbieta II zwróci się do Zjednoczonego Królestwa ze słowami wsparcia. 

Jej Wysokość Królowa Wielkiej Brytanii nagrała specjalne oświadczenie do obywateli Wielkiej Brytanii w sprawie pandemii koronawirusa - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Dotychczas orędzia brytyjskiej królowej były rzadkością. W ciągu 68 lat panowania monarchini zwracała się do swoich poddanych tylko trzy razy. Nie licząc corocznych wystąpień z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Elżbieta II wygłaszała swoje oświadczenia tylko w sytuacjach nadzwyczajnych - po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, przed pogrzebem księżnej Diany (1997) oraz po śmierci swojej matki, Elżbiety Bowes-Lyon w 2002 r. 

Elżbieta II abdykuje?

Głównym tematem, nagranego na Zamku Windsor, orędzia Elżbiety II ma być pandemia koronawirusa. Jak podaje "Daily Mirror", słowa królowej będą nawiązywać do słów jej ojca Jerzego VI wypowiadanych podczas drugiej wojny światowej. Brytyjska królowa ma zaapelować do swoich poddanych, żeby w obliczu tak wielkiego zagrożenia, zachowali szczególną ostrożność. Przypomnijmy, na COVID-19 w ostanim czasie chorował także syn monarchini, książę Karol. W poniedziałek ojciec Williama i Harr'ego, po konsultacji z lekarzem, zakończył izolację z powodu koronawirusa.    

Pojawiają się także doniesienia medialne, że Elżbieta II może ogłosić swoją abdykację. Czy jednak w obliczu tak ciężkiej sytuacji w jakiej znalazła się Wielka Brytania, królowa odda tron? Odpowiedź na to pytanie poznamy kilka minut po godz. 21:00 czasu polskiego.  

Więcej informacji na temat przeciwdziałania koronawirusowi możesz znaleźć tutaj. Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie: Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE: Książę Karol pokonał koronawirusa. Nagrał specjalną wiadomość do poddanych [WIDEO]