To prawdziwa rzadkość, kiedy królowa Elżbieta II decyduje się wygłosić telewizyjne orędzie. Ostatnio swoje słowa w tej formie skierowała do Brytyjczyków w 2012 roku z okazji 60. rocznicy panowania. Tym razem monarchini zaapelowała do narodu o empatię i nadzieję w trudnym czasie jakim jest globalna epidemia koronawirusa.

Elżbieta II pociesza Brytyjczyków

W swoim przemówieniu Elżbieta II zapewniła, że Wielka Brytania przetrwa ten trudny czas. Podkreśliła, że choć to "czas zamętu", jest przekonana, że świat stanie na nogi. Podziękowała też służbom medycznym, bez których zaangażowania żadne państwo nie poradziłoby sobie z pandemią:

Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nas wszystkich. Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać Mam nadzieję, że w latach, które nadejdą, wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni. Że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj I chociaż izolowanie się może być czasami trudne, wielu ludzi różnych wyznań oraz osoby bezwyznaniowe odkrywają, że jest to okazja do spowolnienia, zatrzymania się i refleksji, w modlitwie lub medytacji Uda nam się - i ten sukces będzie należał do każdego z nas. Powinniśmy pocieszać się, że choć mamy jeszcze więcej do przetrzymania, powrócą lepsze dni: znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy - mówiła królowa.

Aktualnie monarchini wraz z mężem, księciem Filipem, przebywa  na zamku w Windsorze. Podczas nagrywania orędzia zadbano o wszelkie środki bezpieczeństwa. Królowa przemawiała do jednej kamery, a jedyny obecny przy niej operator miał na sobie specjalny kombinezon.

Przypomnijmy, że liczba stwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi w Wielkiej Brytanii ponad 47 tysięcy.