Czym się kierować wybierając laser do epilacji, pytamy naszego eksperta inżyniera biomedycznego Krzysztofa Makarskiego z firmy Shar-Pol.

Zacznijmy od tego, że włos włosowi nie równy.

Nie wszystkie lasery jednakowo radzą sobie z jasnym i ciemnym kolorem włosa. Decyduje o tym moc urządzenia i długość fali światła. Aby trwale usunąć owłosienie, trzeba wytworzyć odpowiednią ilość ciepła. Ilość wytwarzanego ciepła zależy od ilości melaniny w łodydze włosa i od energii impulsu światła lasera. Im jaśniejszy włos, tym mniejsza jest różnica pomiędzy ilością melaniny w łodydze włosa i w otaczającej skórze. Zwiększanie energii impulsu światła lasera nic nie daje, ponieważ tak samo jak łodyga nagrzewa się skóra. Nie można więc osiągnąć odpowiedniej temperatury łodygi bez poparzenia skóry. W zależności od obszaru ciała włosy rosną na różnej głębokości i są różnej grubości

W Polsce dominują fototypy, o włosach w kolorach od jasnego do ciemnego, z przewagą jasnych.

Popularne lasery aleksandrytowe i diodowe niestety nie są skuteczne dla wszystkich osób:

  • laser aleksandrytowy- jest skuteczny dla jasnych włosów, ale działa stosunkowo płytko i jest agresywny dla opalonej skóry
  • laser diodowy- jest nieskuteczny dla jasnych włosów, ale działają głębiej i jest bezpieczniejszy dla opalonej skóry.

Optymalnym rozwiązaniem jest obecnie laser DiolazeXL izraelskiej firmy Inmode.  DiolazeXL to jedyny na świecie laser do epilacji emitujący równocześnie w jednym impulsie światło o dwóch długościach fali: lasera aleksandrytowego i diodowego. Dzięki temu epiluje włoski we wszystkich kolorach, o rożnej grubości, położone w skórze głębiej i płycej. Dla pacjentek istotna jest również ilość zabiegów niezbędnych do trwałego usunięcia włosków. Ta ilość ma wpływ na koszt oraz czas, który trzeba przeznaczyć na epilację. W tym przypadku szczególna kombinacja fali w DiolazeXL sprawdza się wyjątkowo dobrze. W porównaniu do laserów renomowanych firm ilość zabiegów jest o połowę mniejsza.

Czy epilacja boli?

To zależy od systemu chłodzenia lasera. Im wydajniejszy układ chłodzenia tym mniej przegrzany naskórek. Tak właśnie działa DiolazeXL. Utrzymywanie temperatury naskórka na poziomie 5 stopni C, przed, w trakcie i tuż po zabiegu, sprawiają, że skóra nie rozgrzewa się. Dzięki temu nie odczuwa się bólu i nie ma ryzyka oparzenia.

Ile czasu potrzeba na jeden zabieg epilacji?

To ile trwa zabieg zależy od  mocy lasera, szybkości emitowania impulsów i wielkości aplikatora, który usuwa włosy. W aparacie DiolazeXL aplikator jest w stanie naświetlić 6 cm2 na sekundę, co sprawia, że jest jednym z najszybszych laserów.