BERLIN
Już w lutym na 11 dni (7–17.02) Berlin stanie się światową stolicą kina za sprawą 58. Berlinale Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Łowcy autografów na czerwonym dywanie na placu Poczdamskim spotkają m.in. Madonnę, która przyjedzie tu na premierę swojego reżyserskiego debiutu „Filth & Wisdom”, czy Isabellę Rossellini jako autorkę minutowego filmu „Green Porno”. Będzie też polski akcent – międzynarodowa premiera „Katynia” Andrzeja Wajdy. O tym, że przyznany przez UNESCO tytuł Miasta Designu zobowiązuje, przekonacie się w kwietniu w galerii White Cube, którą na dwa lata opanują młodzi twórcy (www. white-cube-berlin.org). Zajrzyjcie też na wystawę Muzeum „Surreale Welten” w nowym Muzeum Scharf-Gerstenberg (niedaleko Pałacu Charlottenburg), by podziwiać obrazy m.in. Goi, Dalego, Gustava Moreau, Paula Klee (www.smb.spk-berlin.de). Fanów sztuki współczesnej skusi piąta edycja biennale sztuki współczesnej (5.04–15.06; www.berlinbiennale. info). Jednym z kuratorów tej prestiżowej wystawy został Polak Adam Szymczyk, jeden z założycieli warszawskiej Fundacji Galerii Foksal. Warto też wybrać się na Designmai 2008 z awangardowymi wystawami, eventami, warsztatami, prezentacjami, dyskusjami (22–31.05; www.designmai.de).

PARYŻ
Marzysz o wizycie w atelier wielkich mistrzów- Świetną alternatywą będą wystawy sygnowane wielkimi nazwiskami. Jean-Paul Gaultier na wystawie „Le défilé” pokaże 80 kostiumów, które zaprojektował do 18 baletów Régine Chopinot (Centre National du Costume de Scène; do 27.04). I według nas przebój sezonu: wystawa z okazji 20-lecia domu Christiana Lacroix przygotowana przez samego mistrza. Jego wizja mody od XVIII wieku po dziś ilustrowana 80 kreacjami haute couture i strojami prosto z atelier (Les Arts Décoratifs – Mode et Textile; do 20.04). Co jeszcze? 12 marca na stadionie w Bercy (POPB) zagra The Cure, 27 Alicia Keys, a 24 czerwca Carlos Santana. 6 kwietnia startuje paryski maraton. Dobra wiadomość dla balangowiczów – w piątki metro kursuje do 2.15. Informacji o wydarzeniach szukaj na www.parisinfo.com. LONDYN Za niecały miesiąc masz szansę powtórzyć tu sylwestra. 10 lutego obchodzony jest Chiński Nowy Rok. Barwna parada z gigantycznym smokiem rusza o 11 z Trafalgar Square (www.chinatownchinese.co.uk). Jeśli czujesz, że karnawał powinien trwać cały rok, wpadnij na Notting Hill Carnival (24–25.08; www.nottinghillcarnival. org.uk). Uliczne koncerty i etnostragany opanują dzielnicę, którą upodobali sobie Elton John czy Madonna. Fanki mody najnowsze trendy podpatrzą w lutym i we wrześniu na London Fashion Week. Jeśli zostaniesz na London Fashion Weekend, skorzystasz z darmowych porad stylistów, wizażystów, fryzjerów (10–15.02; 15–20.09; www.londonfashionweek. co.uk). Dla koneserów: do 6.04 w British Museum trwa unikatowa wystawa Armii Terakotowej z sarkofagu cesarza Qina sprzed 2000 lat.

AMSTERDAM
3500 torebek? Taka kolekcja robi wrażenie. Zgromadziło ją Muzeum Toreb i Torebek. Są dzieła sztuki art déco, torebki od Gucci, Chanel czy Dolce & Gabbana, ulubiona torebka Madonny czy taka w kształcie telefonu, a nawet ze skóry rekina... Muzeum promuje też holenderskich twórców. Od niedawna ich projekty można kupić w muzealnym sklepie (www.tassenmuseum.nl). Choć najsłynniejsze muzeum Amsterdamu Rijksmuseum jest w remoncie, to najwspanialsze dzieła zgromadzono na wystawie „The Masterpieces” w części zwanej Philips Wing. Możesz je odwiedzić, gdy 30 kwietnia wpadniesz do Amsterdamu na urodziny królowej. Nie zapomnij włożyć czegoś pomarańczowego – to kolor rodziny królewskiej. Trzeci weekend czerwca to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do niedostępnych na co dzień jej prywatnych ogrodów. Zawiezie cię do nich specjalna barka. Więcej na www.amsterdam. info, www.iamsterdam.com.