Joanna Kulig została najlepszą europejską aktorką! Gwiazda otrzymała statuetkę Europejskich Nagród Filmowych za wybitną grę w filmie "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego, w którym wcieliła się w Zulę (postać wzorowaną na matce reżysera). Film zdobył też europejskie nagrody za scenariusz i montaż, a sam Pawlikowski został najlepszym europejskim reżyserem. Do statuetki nominowany był także Tomasz Kot jako najlepszy aktor, ale nagrodę zdobył Marcello Fonte za grę w przejmującym filmie "Dogman" w reżyserii Mateo Garrone. Kulig od czasu zagrania w "Zimnej Wojnie" robi spektakularną światową karierę. Aktorka nie pojawiła się na gali Europejskich Nagród Filmowych w hiszpańskiej Sewilli, ponieważ jest w zaawansowanej ciąży - Kulig lada dzień zostanie mamą! Joanna przebywa obecnie w Los Angeles, skąd oglądała galę rozdania statuetek na żywo (jej reakcję na nagrodę zobaczysz NIŻEJ). Kulig pokonała pięć aktorek nominowanych w tej samej kategorii do Europejskich Nagród Filmowych: Marie Baumer ("Trzy dni w Quiberon"), Halldórę Geirharðsdóttir ("Kobieta idzie na wojnę"), Barbarę Lennie ("Petra"), Evę Melander ("Granica") oraz Albę Rohrwacher ("Szczęśliwy Lazzaro"). Gratulujemy Kulig kolejnego sukcesu na koncie!

Z OSTATNIEJ CHWILI:"Zimna Wojna" najlepszym filmem europejskim>>

Europejskie Nagrody Filmowe 2018 - zwycięzcy

Najlepszy film: "Zimna Wojna"

Najlepszy reżyser: Paweł Pawlikowski

Najlepszy scenariusz: "Zimna Wojna"

Najlepszy aktor: Marcello Fonte

Najlepsza aktorka: Joanna Kulig

Specjalna nagroda honorowa: Costa-Gavras

Najlepsze kostiumy: "Dogman"

Najlepsza scenografia: "Lato"

Najlepszy montaż: "Zimna Wojna" (nagroda dla montażysty Jarosława Kamińskiego)

Osiągnięcia w światowej kinematografii: Ralph Fiennes

Nagroda za osiągnięcia życia: Carmen Maura

Nagroda publiczności: "Tamte dni, tamte noce"

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Jeszcze dzień życia" (produkcja polsko-hiszpańska)

5 Europejskich Nagród Filmowych dla "Zimnej Wojny"

Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna" nagrodzono aż w 5 kategoriach: najlepszy film, scenariusz, reżyseria, montaż oraz najlepsza aktorka - Joanna Kulig.

 
 
 

Joanna Kulig i jej reakcja na wygranie w kategorii Najlepsza Europejska Aktorka (Europejskie Nagrody Filmowe 2018) PONIŻEJ: