Salvador Sobral jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie w Lizbonie. Miłość do muzyki zaprowadziła go jednak na studia Jazzu do Barcelony. Salvador jest bratem Luísy Sobral, finalistki pierwszej lokalnej edycji „Idola”, w której zajęła 3. miejsce. Dziś jest znaną wokalistką, która w swoim repertuarze ma wiele jazzowych kompozycji.

ZOBACZ: EUROWIZJA 2017 – ZWYCIĘZCA Portugalia wygrała tegoroczny konkurs! Jak wypadła Polka, Kasia Moś?

Salvador, zachęcony sukcesem siostry spróbował swoich sił w 2009 roku. W trzeciej edycji talent show zajął jednak dopiero 7. miejsce. Przez kilka lat mieszkał w USA. Jak przyznaje, ten wyjazd miał duży wpływ na jego karierę.

W marcu 2016 roku Portugalczyk wydał debiutancki utwór „Excuse Me”, w którym łączył wpływy z różnych stron świata – od Kuby do Brazylii. Na Festivalu da Canção zaprezentował utwór „Amar pelos dois” (pol. Miłość dla dwojga) napisany przez jego siostrę. To właśnie ten utwór zaśpiewał najpierw we wtorek podczas pierwszego półfinału oraz wczoraj, podczas finału konkursu, czym zachwycił całą Europę.

W ostatnim czasie Salvador zmagał się z problemami zdrowotnymi, co było widoczne podczas festiwalowych występów. Muzyk miał problemy z sercem, co na szczęście nie stanęło na jego drodze do wielkiego tryumfu!

Wczoraj wieczorem Portugalia wygrała po raz pierwszy w historii konkursu. Kraj ten bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1964 roku. Dotychczas najwyższe miejsce, które zajął to 6. Było to w 1996 roku.

POLECAMY: EUROWIZJA 2017 Kasia Moś: Kim jest polska reprezentantka na Eurowizję?

Utwór „Amar pelos dois” jest pierwszą zwycięską piosenka w pełni wykonywana w języku narodowym od 2007. Od tamtego czasu wygrywały głównie piosenki w języku angielskim lub mieszane. Tym bardziej gratulujemy!

A jak Wam się podobał finałowy występ Salvadora? Lepszy niż Kasi Moś?

SALVADOR SOBRAL:

KASIA MOŚ: