O tym, że Eurowizja po raz pierwszy od 1956 roku się nie odbędzie fani imprezy dowiedzieli się w połowie marca. Wówczas Europejska Unia Nadawców, czyli organizator muzycznego show, ogłosiła, że 65. Konkursu Piosenki Eurowizji został anulowany i w 2020 nie poznamy nazwiska najlepszego europejskiego artysty. Jednak po kilku dniach EBU poinformowała, iż w dniu finału, 16 maja odbędzie się alternatywny koncert "Eurovision: Europe Shine A Light" (pol. "Światło dla Europy"). Początek wyjątkowego widowiska zaplanowano na godzinę 21:00 czasu polskiego. 

Eurowizja 2020 - kto wystąpi w "Świetle dla Europy"?

"Światło dla Europy" pozbawione będzie rywalizacji. Podczas koncertu wszyscy artyści zgłoszeni do tegorocznego konkursu przez swoich publicznych nadawców, w tym również reprezentantka Polski, Alicja Szemplińska, prosto ze swoich domów, wykonają wspólnie utwór "Love Shine a Light" zespołu Katrina and the Waves. Dodatkowo organizatorzy widowiska pokażą klipy fanów Eurowizji śpiewających piosenkę triumfatora Konkursu Piosenki Eurowizji z 1980 roku, Johny'ego Logana "What's Another Year". 

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali także gwiazdy poprzednich Eurowizji m. in. Duncan Lawrence, Måns Zelmerlöw, Netta oraz Eleni Fureira.

Eurowizja 2020. Światło dla Europy. Gdzie oglądać?

Koncert, który poprowadzą Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit oraz znana blogerka, Nikkie de Jager, będzie transmitowany na żywo ze studia telewizyjnego w Hilversum i według wstępnych założeń ma potrwać ok. dwóch godzin. Wyjątkowe widowisko będą mogli śledzić także polscy fani Konkursu Piosenki Eurowizji. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi telewizyjna Jedynka. Pół godziny przed emisją koncertu, TVP 1 wyemituje specjalny reportaż o Alicji Szemplińskiej, która utworem "Empires" miała reprezentować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji. Relacja z "Światła dla Europy" dostępna będzie również na oficjalnym kanale ESC na You Tubie. 

Przed ekranami telewizorów oraz komputerów widzimy się o godz. 21:00.

Mimo że Eurowizja 2020 została odwołana to organizatorzy zdecydowali, że nie zrezygnują z wydania składanki zawierającej utwory wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ. 

ZOBACZ TAKŻE: Eurowizja 2021: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs? Kto z Polski? Znamy szczegóły