Elena Tsagrinou jest w tym roku na ustach wszystkich fanów Konkursu Piosenki Eurowizji. O reprezentującej Cypr wokalistce zrobiło się głośno już w lutym, gdy w sieci opublikowano oficjalny teledysk do utworu, z którym artystka walczy o zwycięstwo w Rotterdamie. "El Diablo" od razu skojarzył się bowiem wielu internautom z przebojami międzynarodowych gwiazd, takich jak "Bad Romance" Lady Gagi czy "Anywhere" Rity Ory. Pojawiły się też głosy, że teledysk do "El Diablo" jest wierną kopią wideoklipu "Love Me Land" Zary Larsson. Zarzuty o wtórność i plagiat to jednak nic z porównaniu z tym, o co oskarżają Elenę niektórzy obywatele Cypru.

Cypr na Eurowizji 2021 - o czym jest piosenka "El Diablo"?

Choć trudno jest to uwierzyć, decyzja cypryjskiego nadawcy o wysłaniu Eleny Tsagrinou na Eurowizję 2021 z piosenką "El Diablo" wywołała protesty w całym kraju. Przeciwko utworowi wystąpili głównie przedstawiciele prawicy, w tym Stowarzyszenie Młodzieży Chrześcijańskiej oraz Narodowy Front Ludowy (ELAM). Ich zdaniem utwór nawiązuje do kultu szatana i powinien zostać wycofany z konkursu.

Cypryjska Korporacja Nadawcza (RIK) odpiera te absurdalne zarzuty i zaznacza, że utwór nie ma absolutnie nic wspólnego z satanizmem. Tak naprawdę porusza on bowiem tematykę toksycznych relacji i syndromu sztokholmskiego.

Tekst piosenki przedstawia odwieczną walkę dobra ze złem. (...) Szczególnie dziś ta piosenka i jej prawidłowa interpretacja może być inspiracją nie tylko dla kobiet, ale i dla wszystkich, którzy doświadczyli podobnych sytuacji - czytamy w oświadczeniu.

Kim jest Elena Tsagrinou?

Pomimo całego zamieszania (a może właśnie dzięki niemu), reprezentantka Cypru uznawana jest za jedną z największych faworytek Eurowizji w Rotterdamie. Warto więc poznać ją nieco lepiej.

Elena Tsagrinou urodziła się 16 listopada 1994 roku w Atenach. Greczynka rozpoczęła swoją karierę w 2013 roku od występów w zespole OtherView. Spory rozgłos dały jej starty w popularnych programach telewizyjnych "Just The 2 Of Us" i "The Voice of Greece". Karierę solową rozpoczęła w 2018 roku. 12 maja ukazała się jej debiutancka płyta "El Diablo - The Album".

Oficjalny teledysk do jej szeroko komentowanego w mediach eurowizyjnego przeboju możecie obejrzeć poniżej.

CZYTAJ TEŻ: Kim jest Destiny z Malty? Poznajcie faworytkę tegorocznej Eurowizji