Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Krakowie. W czwartek telewizja TVP wyemitowała wywiad z dyrektorem generalnym Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który zdradził, które polskie miasto będzie gospodarzem konkursu. Decyzję o tym, że Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Polsce, ogłoszono już w połowie grudnia ubiegłego roku. Wtedy Jacek Kurski w specjalnym komunikacie dla mediów oficjalnie potwierdził, że Telewizja Polska we współpracy z Europejską Unią Nadawców została organizatorem najbliższej edycji międzynarodowego konkursu. Będzie to absolutny debiut naszego kraju w roli gospodarza konkursu od czasu jego rozpoczęcia w 2003 roku. 

Eurowizja Junior 2019 w Krakowie!

Noel Curran, dyrektor generalny EBU gościł wczoraj w programie Info Wieczór, w którym po raz pierwszy oznajmił, że Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Krakowie:

"- To prawda, TVP będzie organizatorem Konkursu Eurowizji dla Dzieci. [...] Jest to fantastyczne wydarzenie, które odbędzie się w Krakowie i nie mogę się doczekać. Tym bardziej, że na pewno będę tam obecny. Ale jak mówię: to wydarzenie, które ciągle się rozwija. Publiczność coraz liczniejsza, coraz więcej krajów chce uczestniczyć w tym konkursie. Jest to wydarzenie, które w pełni popieramy i chcemy, aby się rozwijało. To wydarzenie jest również bardzo mocno obecne w świecie cyfrowym, co jest nie do przecenienia z uwagi na grupę młodych odbiorców, także jest to bardzo ekscytujące. Jestem bardzo zadowolony, że Telewizja Polska będzie organizowała ten konkurs i nie mogę się doczekać, aż przyjadę do Polski."

Dziennikarz zapytał rozmówcę, czy uważa, że zorganizowanie Eurowizji Junior, będzie dla Polski szansą, czy może wyzwaniem.

" - Z mojego punktu widzenia to idealna szansa. [...] Dzięki temu można wypromować Telewizję Polską, Polskę ale i też przyciągnąć młodych odbiorców. Ponadto możemy pracować z międzynarodowym zespołem, a poza tym zespoły produkcyjne będą miały szansę pracować przy ogromnym międzynarodowym wydarzeniu muzycznym. To jest wspaniała szansa dla wszystkich – dla kraju i dla widowni. Niezmiernie się cieszę, że będziecie gospodarzami tego wielkiego wydarzenia, naprawdę nie mogę się już doczekać" - mówił Noel Curran.

Eurowizja Junior 2019 - kiedy? 

Data Eurowizji Junior 2019 i hasło konkursu nie zostały jeszcze ustalone. Będą one dyskutowane prawdopodobnie na kolejnym spotkaniu EBU i TVP. Odbędzie się ono 6 lutego. Warto jednak wiedzieć, że finał dziecięcej Eurowizji zazwyczaj odbywa się pod koniec listopada. Znamy za to już pierwsze kraje, które potwierdziły udział w konkursie. Poza Polską są to: Armenia, Gruzja, Holandia, Kazachstan i Rosja.

Polska została gospodarzem Eurowizji Junior 2019, dzięki Roksanie Węgiel, która wygrała w finale 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku. Za wykonanie utworu "Anyone I Want to Be" zdobyła 215 punktów, co okazało się najwyższym wynikiem w głosowaniu jurorów i widzów.