Polska jako pierwszy kraj w historii po raz drugi z rzędu zorganizuje Eurowizję dla Dzieci. Nasz kraj ponownie otrzymał prawo do organizacji konkursu dzięki triumfowi Viki Gabor w ubiegłorocznej edycji festiwalu, która odbyła się w Gliwicach. Przypomnijmy, że dwa lata wcześniej w Eurowizji Junior zwyciężyła inna młoda polska gwiazda muzyki, Roxie Węgiel. Fani JESC w Polsce ogromnie wierzą w to, że uda nam się po raz trzeci podbić muzyczne serca Europejczyków.

Eurowizja Junior 2020: kto z Polski?

Polskę na tegorocznym Konkursie Piosenki dla Dzieci reprezentować będzie Alicja Tracz z utworem "I'll Be Standing", który dla wschodzącej gwiazdy muzyki skomponował Gromee. Uzdolniona 10-latka wygrała specjalną edycję "Szansy na sukces", pełniącą po raz drugi rolę krajowych preselekcji. W finale programu Ala pokonała Lenę Marzec oraz Agatę Serwin.

Czy Ala powtórzy sukces Roxie Węgiel i Viki Gabor? Dowiemy się już za tydzień!

Eurowizja Junior 2020: uczestnicy, piosenki 

W tegorocznej Eurowizji Junior udział wezmą nadawcy publiczni z dwunastu krajów, w tym m.in. z Niemiec, które debiutują w Konkursie Piosenki dla Dzieci. Z festiwalu wycofały się natomiast telewizje z Albanii, Armenii, Australii, Irlandii, Macedonii Północnej, Portugalii oraz Walii. 

Uczestnicy Eurowizji Junior 2020 (pełna lista państw):

 • Białoruś - Arina Pehtereva "Aliens"
 • Francja - Valentina "J'imagine"
 • Gruzja - Sandra Gadelia "You Are Not Alone"
 • Hiszpania - Solea "Palante"
 • Holandia - Unity "Best Friends"
 • Kazachstan - Karakat Bashanova "Forever"
 • Malta - Chanel Monseigneur "Chasing Sunsets"
 • Niemcy - Susan "Stronger with You"
 • Polska - Ala Tracz "I'll Be Standing"
 • Rosja - Sofia Feskova "My New Day"
 • Serbia - Petar Anicic "Heartbeat"
 • Ukraina - Oleksandr Balabanov "Vidkryvai" 

Eurowizja Junior 2020: kiedy ceremonia otwarcia? 

Mimo, że koncert główny odbędzie się dopiero w przyszłą niedzielę, to już w poniedziałek, niespełna tydzień przed wielkim finałem czekają nas pierwsze emocje związane z Eurowizją Junior 2020! 23 listopada będzie miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia 18. Konkursu Piosenki dla Dzieci. Zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z tego wydarzenia o 17:20 na antenie telewizyjnej Jedynki. Podczas uroczystości z piosenką pt. "Move The World" wystąpi zeszłoroczna triumfatorka Eurowizji dla Dzieci, Viki Gabor.

Ceremonię, tak jak przed rokiem, poprowadzi reporter "Pytania na śniadanie” oraz prowadzący magazynu kulturalnego "Lajk!", Mateusz Szymkowiak.

ZOBACZ: Viki Gabor o hejcie, romskim pochodzeniu i relacji z Roxie Węgiel [WYWIAD]

Eurowizja Junior 2020: gdzie oglądać i o której godzinie rozpocznie się wydarzenie?

Już za tydzień oczy całej Europy będą skierowane na Polskę. 29 listopada w Warszawie odbędzie się najważniejszy konkurs muzyczny w naszym kraju, finał Eurowizji Junior 2020. Transmisję przeprowadzą kanały Telewizji Polskiej - TVP1 oraz TVP Polonia. Relacja dostępna będzie również w sieci - eurowizja.tvp.pl, vod.tvp.pl oraz w aplikacji VOD. Występ młodych piosenkarzy pokaże też oficjalna strona JESC - junioreurovison.tv.

Konkurs poprowadzą Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska oraz Rafał Brzozowski, gospodarz programu "Jaka to melodia?". Przed ekranami telewizorów oraz komputerów widzimy się o 17:00.

Eurowizja Junior 2020 - głosowanie: jak zagłosować na Alicję Tracz z Polski?

Zwycięzcę Eurowizji Junior 2020 wyłoni profesjonalne jury, ale także publiczność w głosowaniu online, które rozpocznie się w piątek, 27 listopada. Wspierać swoich faworytów możemy za pośrednictwem oficjalnej strony JESC - https://vote.junioreurovision.tv/. Każdy z internautów ma możliwość oddania maksymalnie trzech głosów. Głosowanie online zakończy się tuż przed rozpoczęciem finału. Po występie wszystkich uczestników głosowanie zostanie ponownie włączone na około 15 minut. 

Eurowizja Junior 2020: bilety

Niestety, Eurowizja Junior 2020 z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa odbędzie się bez udziału publiczności. Oznacza to, że bilety nie są dostępne w sprzedaży. Przypomnijmy, że tegoroczny konkurs zostanie zorganizowana w formie zdalnej - młodzi artyści nie pojawią się fizycznie w stolicy Polski, a wystąpią jedynie w studiach publicznych nadawców.