Ewa Bukowska urodziła się 27 sierpnia 1966 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Ma 52 lata. Jest aktorką, scenarzystką, reżyserką i producentką. Szerszej publiczności Bukowska jest znana jako była żona aktora Marka Bukowskiego. Byli razem przez niemal 20 lat. Mają dwóch synów - Marcina i Szymona. Bukowscy rozwiedli się w maju 2018 roku. Wkrótce potem w mediach pojawiły się plotki, według których Marek Bukowski spotyka się z Weroniką Książkiewicz, koleżanką z planu serialu "Leśniczówka". Tymczasem w sprawie życia prywatnego Ewy - cisza. Mówi się za to coraz więcej o jej debiucie fabularnym, filmie "53 Wojny", który Bukowska pokaże na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kim jest piękność, która przez ponad dwie dekady żyła w cieniu sławnego męża? Sprawdź PONIŻEJ.

Ewa Bukowska - aktorka, reżyserka, scenarzystka

Ewa Bukowska skończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu debiutowała w głośnym filmie Władysława Pasikowskiego "Kroll". Zagrała w nim żonę tytułowego Krolla, czyli Olafa Lubaszenki. W filmie wystąpili także Bogusław Linda, Cezary Pazura i Maciej Kozłowski. Na wielkim ekranie Bukowska zachwycała urodą. Duże oczy, długie, ciemne włosy, piękne usta - zostawała w pamięci. Trzy lata później Ewa wystąpiła w dramacie Doroty Kędzierzawskiej "Wrony" oraz u Feliksa Falka. Później Bukowska występowała głównie w serialach. Jednak coraz mocniej niż aktorstwo pasjonowała się reżyserią. W 2013 Bukowska zaprezentowała swój pierwszy film krótkometrażowy - "Powrót" - z Markiem Bukowskim, Agatą Buzek i Krzysztofem Stroińskim w obsadzie. A już za chwilę, na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Ewa Bukowska pokaże swój drugi film - "53 wojny". Opowiada on o życiu żony reportera wojennego. Film powstał w oparciu o książkę Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia". W wywiadzie dla magazynu "Elle" Bukowska opowiedziała o tym, jak długą drogę przeszła od drugoplanowej aktorki do reżyserki, której film zakwalifikował się do Konkursu "Inne Spojrzenie" w Gdyni:

To nie stało się z dnia na dzień, trwało wiele lat. Zawsze była we mnie głęboka potrzeba tworzenia, myślałam, że będę pisać powieści - mówi Bukowska w "Elle". - Niewątpliwie błędem było pójście do szkoły teatralnej - wewnątrz nie jestem aktorką! Wtedy o tym nie wiedziałam, wydawało mi się, że nie mam odpowiednich narzędzi, by studiować reżyserię, wystarczająco głębokiego zaplecza intelektualnego. Reżyserzy wydawali mi się herosami, dwumetrowymi facetami o wielkich umysłach. Więc zostałam aktorką.

Bukowska w rozmowie z "Elle" wyznała, że jej kreatywność została uśpiona w małżeństwie, w którym aktorka tkwiła prawie 20 lat. Tak Ewa opowiada o życiu z Markiem Bukowskim:

Tkwiłam w układzie, w którym nie dawałam sobie prawa, by uważać się za niezależnego twórcę. Byliśmy duetem, nawet jeśli to ja pisałam scenariusze. Absurd. Dzieliło nas absolutnie wszystko. Zainteresowania, wrażliwość, światopogląd, temperament, a mimo to powstało coś, co nazywaliśmy duetem. Sztuczny twór.

Ewa Bukowska o byłym mężu, Marku Bukowskim

Reżyserka filmu "53 wojny" przyznała w wywiadzie, że dusiła się w swoim małżeństwie. Oto, co powiedziała:

Kiedy odeszłam, poczułam się, jakbym po wielu latach otworzyła okno.

Trwała wojna (między małżonkami - przyp. red.). Nigdy nie byłam wolna, moje dzieciaki to była moja wolność, bo wychowanie ich było autentyczne. Prawdziwa miłość. (...) Na pewno mój były mąż ją (klatkę - przyp. red.) zbudował. Zarzucił sieć. Ale ja tą siecią mocno się owinęłam. Bardzo trudno z takiej sytuacji wyjść. Bardzo. Musiałam stracić przytomność z braku powietrza, żeby po przebudzeniu przeciąć tę sieć.