Nie żyje Ferdynand Matysik. O śmierci wielokrotnie nagradzanego aktora poinformowali w środę 12 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych pracownicy Teatru Polskiego we Wrocławiu. 90-letni gwiazdor występował na jego deskach przez ponad cztery dekady.

Z ogromnym żalem żegnamy Ferdynanda Matysika - wybitnego aktora filmowego i teatralnego, członka zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1964–2007 - czytamy na oficjalnym profilu wrocławskiego teatru na Facebooku.

Z komunikatu dowiadujemy się także, że uroczystości pogrzebowe aktora odbędą się jeszcze w tym tygodniu.

Pogrzeb Pana Ferdynanda odbędzie się w piątek 14 maja 2021 o godzinie 13:00 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Odona Bujwida 51 - ogłoszono.

Kim był Ferdynand Matysik?

Ferdynand Matysik urodził się 21 kwietnia 1931 roku we wsi Drogomyśl, położonej w województwie śląskim.  W 1954 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Swój debiut teatralny zaliczył w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Jego kreacje były doceniane zarówno przez widzów, jak i krytyków. Zdobył szereg nagród, m.in. nagrodę SPATIF-u za rolę Kazka w "Kondukcie" Drozdowskiego na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Brązową i Srebrną Iglicę oraz nagrodę aktorską II stopnia za rolę w "Ślubie" Gombrowicza na XVII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Przyznano mu także prestiżowe odznaczenia, takie jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Medal "Gloria Artis".

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Zawady, ojca Pawła, w kultowej komedii "Kogel-mogel" i jej kontynuacji "Galimatias, czyli kogel-mogel II". Na dużym ekranie można go było oglądać też m.in. w filmach "Sami swoi", "Wyjście awaryjne", "Potop" i "Jasminum".

Matysik miał również na swoim koncie występy w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak "Daleko od szody, "Na kłopoty... Bednarski", "Pierwsza miłość, "Fala zbrodni" i "Świat według Kiepskich".

W 1960 roku na świat przyszedł jego syn, Grzegorz Matysik, który swoje życie zawodowe także związał z aktorstwem.

Z ogromnym żalem żegnamy Ferdynanda Matysika – wybitnego aktora filmowego i teatralnego, członka zespołu artystycznego...

Opublikowany przez Teatr Polski we Wrocławiu Środa, 12 maja 2021

ZOBACZ TEŻ: Zbigniew Kuczma nie żyje. Kim był milioner, który zginął w katastrofie awionetki?