43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaczyna się w poniedziałek, 17 września. Festiwal otworzy nowy film Filipa Bajona - "Kamerdyner" - z Sebastianem Fabijańskim i Marianną Zydek w rolach głównych. Gala otwarcia festiwalu w Gdyni zacznie się o godzinie 19:00 w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Tam też w sobotę, 22 września, będzie miała miejsce gala finałowa oraz wręczone zostaną wszystkie nagrody. Komu w tym roku przypadną gdyńskie Złote Lwy? Przypomnijmy, że w zeszłym roku główna nagroda festiwalu trafiła do Piotra Domalewskiego, reżysera filmu "Cicha Noc". Poniżej lista filmów, które rywalizują w Konkursie Głównym o Grand Prix. Dowiedz się wszystkiego o Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018!

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: filmy konkursowe

"7 uczuć" - reż. Marek Koteski

"Autsajder" - reż. Adam Sikora

"Dziura w głowie" - reż. Piotr Subbotko

"Eter" - reż. Krzysztof Zanussi

"Fuga" - reż. Agnieszka Smoczyńska

"Jak pies z kotem" - reż. Janusz Kondratiuk

"Juliusz" - reż. Aleksander Pietrzak

"Kamerdyner" - reż. Filip Bajon, film otwarcia, ZOBACZ ZDJĘCIA>>

"Kler" - reż. Wojciech Smarzowski

"Krew Boga" - reż. Bartosz Konopka

"Pewnego razu w listopadzie" - reż. Andrzej Jakimowski

"Twarz" - reż. Małgorzata Szumowska

"Ułaskawienie" - reż. Jan Jakub Kolski

"Wilkołak" - Adrian Panek

"Zabawa zabawa" - reż. Kinga Dębska

"Zimna wojna" - reż. Paweł Pawlikowski

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018: KLER Wojciecha Smarzowskiego

Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu zrobiło się głośno o nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego. "Kler" przedstawia bez cenzury prawdziwy obraz polskiego kościoła i księży. Jak zwykle u Smarzowskiego - z pewnością będzie ostro i kontrowersyjnie. W filmie występują m.in. Janusz Gajos, Jacek Braciak, Arek Jakubik, Robert Więckiewicz. W "Klerze" gra także Joanna Kulig, którą wielu typuje do Oscara za wybitną kreację w "Zimnej Wojnie". Nowy film Pawła Pawlikowskiego, pokazany w tym roku w Cannes, również powalczy o Złote Lwy. Podobnie jak pokazywane już w kinach w Polsce "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej (do kupienia z "Galą" od 24 września) i "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: JURY

W jury Konkursu Głównego tegorocznego festiwalu w Gdyni zasiadają: Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta, Joanna Szymańska i Waldemar Krzystek.

Festiwal Filmowy Gdynia 2018: LAUREACI

Podczas gali finałowej Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę za całokształt twórczości odbierze Jerzy Skolimowski. Jego film "Essential Killing" w 2011 roku zdobył gdyńskie Złote Lwy. Skolimowski w tym roku obchodził 80 urodziny. Wystąpił gościnnie w komediodramacie "Juliusz", który znalazł się w Konkursie Głównym. Pozostałych laureatów festiwalu w Gdyni poznamy wieczorem 22 września.