Festiwal Filmowy w Cannes 2019 rozpoczyna się 14 maja. Przez 11 dni nadmorska miejscowość na południu Francji będzie stanowić absolutne centrum światowego show-biznesu. Bo ten festiwal to nie tylko święto kina, lecz także piękna, luksusu, bogactwa i po prostu próżności. Ale czy można się temu dziwić, skoro czerwony dywan nigdzie nie jest równie szeroki, a splendor równie wielki? Niemal każda gwiazda marzy, by choć raz przejść się tym słynnym tapis rouge w blasku fleszy. A wcale nie każda dostąpi tego zaszczytu. W tym roku po schodach mieszczących się przed pałacem festiwalowym przejdą na pewno: Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Quentin Tarantino. Otóż nowy film Tarantino - "Once upon a time in Hollywood", opowiadający m.in. o zabójstwie ciężarnej Sharon Tate, żony Romana Polańskiego, znalazł się w konkursie głównym festiwalu. Przypomnijmy, że epizod w filmie Tarantino zagrał Rafał Zawierucha.

Festiwal w Cannes to od dziesięcioleci także jedna wielka rewia mody. To właśnie tam Brigitte Bardot prezentowała się w dziewczęcych sukienkach, podkreślających dekolt i wcięcie w talii, księżna Grace Kelly zadawała szyku eleganckimi kreacjami, a Sophia Loren prowokowała, podkreślając swoje ponętne kształty. W Cannes gościła też sama księżna Diana, a Madonna w 1991 roku szokowała, ubrana w niezapomniany biały gorset od Jeana Paula Gaultiera. Niektóre z tych stylizacji przeszły do historii! Dziś wspominamy je w naszej GALERII - zobacz gwiazdy w CANNES>>

Cannes 2019: polskie akcenty

W jury Cannes 2019 zasiada m.in. Paweł Pawlikowski. Polski reżyser, nagrodzony w zeszłym roku na tym samym festiwalu za najlepszą reżyserię ("Zimna Wojna"), a w 2015 Oscarem ("Ida") wraz z innymi twórcami wskaże, kto otrzyma Złotą Palmę. W jury konkursu głównego znaleźli się także aktorka Elle Fanning oraz kontrowersyjny reżyser Yorgos Lanthimos. Przewodniczącym jury jest zaś Alejandro Gonzalez Inarritu. Wiemy na pewno, że wraz z Pawlikowskim w Cannes pojawi się jego żona, Małgorzata Bela. Poza tym w sekcji festiwalowej Cinéfondation (zaliczają się do niej krótkie filmy studentów szkół filmowych) znalazła się animacja Barbary Rupik pt. "Duszyczka".

Zaglądajcie do nas codziennie po relacje z Festiwalu Filmowego w Cannes!