To już pewne! Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, wypowiedział jednak Telewizji Polskiej umowę na organizację 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Powodem tej sytuacji jest niewywiązywanie się TVP z zapisów umowy. Co w swoim komunikacie napisał Wiśniewski?

„Szanowni Państwo, informuję, że Miasto Opole TVP wypowiada umowę dotycząca organizacji 54. Krajowego festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Powodem tej sytuacji jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy.

Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54.KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja. Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu.

Podtrzymuje jednocześnie chęć współpracy z TVP przy przygotowaniach do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w nowym terminie i na nowych (wcześniej proponowanych) zasadach.”

Prezydent Opola nie pozostał gołosłowny i już w poniedziałek rano wstrzymał prace TVP w amfiteatrze, gdzie miała ruszyć budowa scenografii festiwalowej oraz oświetlenia. Dlaczego zdecydował się na tak drastyczny krok?

„Zatrzymałem to działanie. Poprosiłem Narodowe Centrum Polskiej Piosenki o to, aby w tej chwili nie godzili się na wejście telewizji do amfiteatru. Umowa, którą podpisaliśmy z telewizją, na tę chwilę nie jest realizowana. Lista artystów, których nam przedstawiono, odbiega kompletnie od tego, co było ustalone… Nie ma sensu robić festiwalu w tym terminie, bo to będzie festiwal kiczu!”

Decyzja prezydenta ma oczywiście związek z rezygnacją wielu artystów, którzy w ostatnich dniach informowali o wycofaniu się z opolskiej imprezy. Z udziału w festiwalu na chwilę obecną zrezygnowało już kilkanaścioro artystów, w tym m.in. Andrzej Piaseczny, Kasia Popowska, Michał Szpak, Audiofeels, Kasia Cerekwicka, Kasia Kowalska, Grzegorz Hyży, Mateusz Ziółko, Arek Kłusowski, Urszula, Lanberry, Kombii, Papa D, Mesajah, Szymon Wydra, Pectus, Blue Café oraz Natalia Szroeder.

Zrezygnował także reżyser trzech koncertów oraz niektórzy prowadzący. Przy tak dużych brakach personalnych Telewizji Polskiej faktycznie byłoby trudno zorganizować festiwal w wyznaczonym terminie, czyli 9-11 czerwca.

Czy Jacek Kurski będzie jednak próbował na siłę przeforsować swój pomysł na „zastępczą wersję” festiwalu? Czekamy na ruch ze strony TVP!

AKTUALIZACJA! Na Facebooku tegorocznego festiwalu w Opolu pojawił się właśnie komunikat o odwołaniu tegorocznej edycji festiwalu:

„54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej OPOLE 2017 w terminie 9-11.06 został odwołany.“

Oznacza to tylko jedno: tegorocznego festiwalu w Opolu w terminie 9-11 czerwca jednak nie będzie!