Uzależnienia, zaburzenia, traumy z dzieciństwa, trudne relacje rodzinne - te tematy zawsze fascynowały twórców świata kina oraz były inspiracją przy tworzeniu wielkich dzieł filmowych. Jeśli psychologia i wszelkie tematy z nią związane są dla Ciebie interesujące, lubisz obserwować skomplikowane związki, a także fascynujesz się psychiką ludzką - ta lista filmowa jest dla Ciebie obowiązkowa. Filmy te bazują na tematach trudnych i bolesnych - szokują, a jednocześnie fascynują.

Oto lista najlepszych filmów psychologicznych wszechczasów:

  1. "Musimy porozmawiać o Kevinie" reż. Lynne Ramsay. Natura czy wychowanie- to odwieczne pytanie stawia przed nami ten znakomity obraz Lynne Ramsay. Film pełen smutku, niepokoju i poczucia winy. Czy można urodzić się psychopatą? Może to rodzice są odpowiedzialni za zaburzenia powstałe u dzieci? Umiejętnie kierowana akcja filmu stawia przed widzem jeszcze więcej pytań niż podaje gotowe odpowiedzi. Główna bohaterka, mama Kevina (grana przez rewelacyjną jak zawsze Tildę Swinton), nie jest postacią, którą łatwo polubić. Oglądając ten film, możesz liczyć na skrajne emocje, które Cię zaskoczą- jednocześnie współczuć, jak i czuć odrazę. A wszystko to trzymające w napięciu aż do ostatnich chwil.
  2. "Wstyd" reż. Steeve McQueen. Główny bohater Brandon (w tej roli znakomity Michael Fassbender), trzydziestokilkuletni mieszkaniec metropolii, wiedzie z pozoru barwne życie singla. Jego świat opiera się jednak głównie na jednym: zaspokajaniu swoich potrzeb seksualnych. Film ten idealnie ukazuje, jak bardzo uzależnienie od seksu niszczy powoli życie, zacierając granicę między dobrem a złem. Dający do myślenia obraz współczesnych związków, relacji międzyludzkich oraz trudności, z jakimi borykają się samotni ludzie zagubieni w wielkim mieście.
  3. "Przerwana lekcja muzyki" reż. James Mangold. Szpital psychiatryczny w latach sześćdziesiątych, grupa pacjentek z różnymi zaburzeniami i nastoletnie emocje. Obserwując rozmowy bohaterów oraz podglądając ich poczynania oraz (często nieudolne) próby zawierania przyjaźni między sobą, poznajemy równocześnie ich cechy charakteru. Przekrój zaburzeń, m.in. osobowość z pogranicza, bulimia, socjopatyczne zachowania- wszystko to tworzy razem mieszankę wybuchową, jednocześnie serwując idealny obraz filmowy dla żądnego emocji widza. Możemy zauważyć wpływ konkretnych zaburzeń na specyficzne zachowanie, co w konsekwencji doprowadza do tragicznego zakończenia. Oscarowa kreacja Angeliny Jolie.
  4. "Lot nad kukułczym gniazdem" reż. Miloš Forman. Jeśli ten klasyk nie znalazł się jeszcze na liście obejrzanych przez Ciebie filmów, nie zwlekaj! Film, który otrzymał Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach. Udający chorego psychicznie, by uniknąć więzienia, główny bohater McMurphy trafia do zakładu, gdzie rzeczywistość miesza się z urojeniami. Czy można bez konsekwencji oszukać system i wyjść z tego cało? Warto obejrzeć nie tylko ze względu na wybitną rolę Jacka Nicholsona!
  5. "Trzy oblicza Ewy" reż. Nunnally Johnson. Najstarszy film na liście (rok 1957) przedstawia rzadkie, jednak niezwykle fascynujące zaburzenie, jakim jest osobowość mnoga. Grana przez Joanne Woodward (nagrodzona za tę rolę Oscarem) tytułowa Ewa zmaga się z ciągłą walką wewnętrzną między jej trzema osobowościami. Co ciekawe, obraz ten oparty jest na faktach.
  6. "Mój piękny syn" reż. Felix van Groeningen. Historia uzależnienia od narkotyków młodego chłopaka, pokazana z perspektywy zdesperowanego ojca, próbującego mu pomóc. Emocjonalny obraz, idealnie przedstawiający problem uzależnienia, a także bezsilności bliskich osób chorego. Steve Carrell, który dawno już udowodnił, że jest nie tylko świetnym aktorem komediowym, ale także sprawdza się w innych oczach, przedstawia postać ojca, który zrobi wszystko, by pomóc swojemu dziecku, a przede wszystkim go zrozumieć. Całość dopełnia idealnie dobrany soundtrack.
  7. "Co gryzie Gilberta Grape’a" reż. Lasse Hallström. Rodzina, która nie należy do typowych- matka, która jest chorobliwie otyła, upośledzony umysłowo brat (młody Leonardo DiCaprio!), dwie siostry i zajmujący się nimi tytułowy Gilbert, grany przez Johnny’ego Deep’a. Nietrudno zrozumieć, co może go "gryźć" - ogrom odpowiedzialności, który został mu przekazany "w spadku" po samobójstwie ojca, przytłacza nawet obserwującego wszystko z wygodnego fotela widza. Warto zobaczyć- zmusza do rozważań, jak silnie więzy rodzinne mogą wpłynąć na całe nasze życie.
  8. "Książę Przypływów" reż. Barbra Streisand. Ten poruszający dramat wyciśnie łzy wrażliwszym widzom. Poszukiwanie źródła problemów, które doprowadziły do próby samobójczej siostry głównego bohatera, korzystając z pomocy psychoterapeutki (granej przez Barbrę Streisand, która jest również reżyserką tego filmu) doprowadza do przełomu także w jego życiu. Obraz ten idealnie pokazuje, w jaki sposób skrywane latami traumatyczne przeżycia, mimo usilnych prób spychania ich na dno podświadomości, zawsze znajdą swoje ujście.
  9. "Control" reż. Anton Corbijn. Nie tylko dla fanów muzyki! Film "Control" przedstawia historię lidera zespołu Joy Division, Iana Curtisa. Zespół swoją popularność zyskał w latach 70. Wokalista, który zmagał się z epilepsją oraz zaburzeniami depresyjnymi, odebrał sobie życie u szczytu kariery. Ten czarno-biały obraz przenosi w świat naznaczony smutkiem i rozpaczą, jednocześnie wypełniając nasze głośniki post-punkowymi dźwiękami, poruszającymi emocje.
  10. "Piękny umysł" reż. Ron Howard. Oparta na faktach historia genialniego matematyka, który cierpi na schizofrenię. Wewnętrzna walka głównego bohatera, która w głównej mierze rozgrywa się w jego głowie, pokazuje, jak trudne jest życie z tą chorobą. Jak poradzić sobie, gdy własny umysł podpowiada fałszywe odpowiedzi i tworzy urojone wizje? To inspirujące dzieło zostało nagrodzone aż w czterech oscarowych kategoriach.

Autor: Anna Bajus