Fine Dining Week to wyjątkowe wydarzenie dedykowane najwyższej próby sztuce restauracyjnej. W gronie restauracji, które pojawiły się na festiwalowej liście poprzedniej, letniej edycji aż 75 % znalazło się przewodniku Gault&Millau 2017. Kolejna edycja, która po raz pierwszy odbędzie się w czterech miastach, skupi ponad 40. Restauracji w skali ogólnopolskiej. W gronie starannie wyselekcjonowanych uczestników w Warszawie znalazły się m.in.: Amber Room, Bez Tytułu, N31 by Robert Sowa. W Poznaniu Goście będą mieli niepowtarzalną okazję na degustacje pięciodaniowego menu w restauracjach The Time, Gusto, Cucina. Festiwal po raz trzeci odbędzie się w Krakowie i zadebiutuje we Wrocławiu.

„Zimowa edycja Fine Dining Week jest wydarzeniem propagującym spotkania w restauracji: w towarzystwie naszych przyjaciół i rodziny, przy stworzonym specjalnie na tę okazję menu. Festiwal pozwala ocieplić wizerunek polskiej gastronomi i udowodnić, że każdy może pozwolić sobie na wyjście nawet do tych restauracji, które na co dzień wydają się być poza naszym zasięgiem.” – mówi Robert Skubisz, Szef kuchni restauracji Amber Room. 

Świadomość, czym jest fine dining, wciąż rośnie w Polsce. Festiwal służy więc przede wszystkim pokazaniu Gościom, czym jest sztuka restauracyjna najwyższej próby. Mają oni okazję na pełne, samodzielne doświadczenie fine diningu, by dzięki temu zrozumieć, na czym naprawdę polega jego ekskluzywność.

Rezerwacje są dostępne wyłącznie na stronie www.FineDiningWeek.pl, ponadto Goście mogą skorzystać z dodatkowego rabatu w wysokości 20 zł instalując aplikację BeamUp.

Fine Dining Week - dlaczego iść do Merliniego?

Naszą szczególną uwagę w tegorocznej edycji festiwalu zwróciła restauracja Merliniego. Dlaczego szczególnie warto odwiedzić ją podczas tej edycji festiwalu Fine Dining Week?

Restauracja Merliniego, założona w 2010 roku, to wymarzone miejsce dla koneserów dobrego jedzenia oraz świetnych win. W karcie menu znajdą Państwo przede wszystkim doskonałe steki, świeże owoce morza ale również sezonowe, tradycyjne dania kuchni polskiej. Na Merliniego 5 goście mogą komfortowo spędzić czas na dwóch poziomach restauracji. W restauracji tej wina są równie ważne jak jedzenie. W karcie win obecne są wina z całego świata, łącząc setki lat tradycji win ze starego kontynentu oraz win pochodzących z tzw. nowego świata. Karta win ma charakter sezonowy, wina dobierane są do aktualnego menu. W 2011 roku, decyzją czytelników „Co Jest Grane” Gazety Stołecznej, restauracja otrzymała tytuł „Knajpa Roku 2011". Od 2013 roku restauracja przy Merliniego 5 jest rekomendowana i stale obecna w przewodniku Michelin. W 2017 roku inny prestiżowy przewodnik Gault&Millau również dostrzegł to miejsce jako warte odwiedzenia. Aby sprawdzić, czy faktycznie tak jest, zajrzyjcie na Facebooka i Instagram restauracji.

I koniecznie do niej zajrzyjcie jeszcze podczas tej edycji Fine Dining Week!