Carl Nassib, utytułowany zawodnik amerykańskiej ligi NFL dokonał coming outu. Film, w którym wyznał, że jest gejem, zamieścił na Instagramie w poniedziałkowe popołudnie. Sportowiec podziękował swoim trenerom, kolegom z drużyny i NFL za wsparcie. To bezprecedensowe wydarzenie - dotychczas żaden aktywny zawodnik futbolu amerykańskiego, grający w liczącej się drużynie, nie zdecydował się ujawnić swojej nieheteronormatywności.

Carl Nassib dokonał coming outu

Carl Nassib do NFL trafił w 2016 roku, jako zawodnik Cleveland Browns. Obecnie należy do Las Vegas Raiders. Futbolista zdecydował się dokonać coming outu między innymi dlatego, by walczyć z homofobią w sporcie.

Chciałbym poświęcić krótką chwilę, by powiedzieć, że jestem gejem. Już od jakiegoś czasu chciałem to zrobić, ale w końcu czuję się na tyle komfortowo, że mogę to z siebie wyrzucić - zaczął swoją wypowiedź.

Jak dodał, uważa, że ma najlepsze życie, najlepszą rodzinę i przyjaciół oraz pracę, o której każdy może pomarzyć.

Jestem osobą ceniącą sobie prywatność, więc mam nadzieję, że wiecie, że naprawdę nie robię tego dla zdobycia uwagi. Po prostu uważam, że reprezentacja i widoczność [osób LGBT - red.] są ważne - dodał Nassib.

Mam nadzieję, że pewnego dnia filmy takie jak ten i cały proces "coming outu" nie będą konieczne, ale do tego czasu zrobię co w mojej mocy, aby wspierać kulturę, która jest akceptująca i współczująca - skwitował.

Coming out Nassiba, dokonany podczas Miesiąca Dumy, jest znaczącym wydarzeniem w historii najpopularniejszego amerykańskiego sportu - zawodnik Las Vegas Raiders jest pierwszym zadeklarowanym gejem w 101-letniej historii ligi, który gra w liczącej się drużynie NFL.

Dotychczas, futboliści dokonywali coming outów po zakończeniu kariery, ponieważ obawiali się homofobicznych ataków.

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24 wyznał, że ma transpłciowe dziecko. Jak zareagował na coming out?