Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie wielu instytucji kulturalnych, w tym także teatrów. Twórcy i aktorzy zostali odcięci źródeł dochodu i nie ukrywają, że ich sytuacja jest ciężka. O przetrwanie walczy również teatr Tomasza Karolaka w Warszawie. Jak się okazuje, aktor musi zmagać się nie tylko ze skutkami COVID-19, ale również bronić się przed próbami wrogiego przejęcia siedziby teatru przez Fundację Grażyny Wolszczak. 

Grażyna Wolszczak chce przejąć teatr Tomasza Karolaka

Tomasz Karolak na stronie Teatru IMKA opublikował oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że Grażyna Wolszczak od kilku miesięcy stara się przejąć miejsce działalności artystycznej instytucji. Zaskakujący jest fakt, że aktorka od 2015 roku sama występowała na deskach owego teatru.

- Grażyna Wolszczak znalazła schronienie w Teatrze IMKA w 2015 r. gdy jej fundacja nie posiadając sceny szukała miejsca do wystawiania produkowanych przez nią spektakli. Przez pięć lat Grażyna Wolszczak korzystała z naszej gościny, zdobywając także nasze zaufanie.

Tymczasem po premierze ostatniego spektaklu fundacji Grażyny Wolszczak, w naszym Teatrze, już w grudniu 2019 r. rozpoczęła negocjacje z zarządcą zajmowanej przez Imkę powierzchni teatralnej, celem jej przejęcia dla potrzeb własnej Fundacji i prowadzonej przez nią działalności, skutkiem czego Teatr Imka po 10 latach istnienia na mapie kulturalnej Warszawy pozbawiony zostałby sceny i tym samym możliwości realizacji planów repertuarowych - pisze w oświadczeniu Karolak.

Karolak, dyrektor i założyciel IMKI, o fakcie dowiedział się dopiero w okresie pandemii. Podkreślił, że jego teatr i prowadzona przez aktorkę fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe, w związku z czym działania Wolszczak wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Jak twierdzi Tomasz Karolak, jego jedyną nadzieją w obecnej sytuacji są zapowiedziane na 14 kwietnia rozmowy z Naczelnik ZHP Anną Nowodworską, gdyż to właśnie od Związku Harcerstwa Polskiego najmuje budynek.

Pozostaje nam czekać na odpowiedź Grażyny Wolszczak na powyższe zarzuty.