Oburzenie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Prezes TK Julia Przyłębska ogłosiła w czwartek, że aborcja w przypadku, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją. Wyrok zapadł większością głosów sędziów TK. Przypomnijmy, że wniosek o uznanie obowiązujących od 1993 roku przepisów za niezgodne z prawem złożyła do TK grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Gwiazdy komentują wyrok TK ws. aborcji eugenicznej

Wyrok TK ws. aborcji odbił się szerokim echem w mediach. Głos zabrały zaangażowane w sprawy społeczne osobistości ze świata kultury, mediów i show-biznesu.

- Masz k***a rodzić... Kobieta w Polsce 2020 - niewolnica, za którą decyzje podejmuje pan - napisał na swoim instagramowym profilu prowadzący "Top Model" tancerz i choreograf Michał Piróg.

Decyzją sędziów TK oburzona jest także Hanna Lis.

- Kolejny z wielu czarnych dni dla Polski pod rządami fundamentalistów. Podszywający się pod sędziów panowie i panie w Trybunule Konstytucyjnym wydali właśnie wyrok na kobiety. Hańba! Czas na #strajkkobiet - napisała na InstaStory.

Zdaniem popularnej dziennikarki działania obecnej władzy mają na celu przykrycie nieudolności rządu PiS w walce z pandemią koronawirusa.

I nie łudźcie się: nie chodzi o żadną ochronę płodów. A o przykrycie skandalicznej indolencji władzy w starciu z COVID-19. Dziś 168 zgonów z powodu koronawirusa i ponad 12 tysięcy zakażeń, a oni walczą z kobietami! #wyroknakobiety - dodała Lis.

Wyrok TK ws. zmian w tzw. kompromisie aborcyjnym z 1993 roku ostro krytykuje również Martyna Wojciechowska.

Organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest w mojej ocenie aktem politycznego wyrachowania! - napisała na Instagramie.

Gwiazda TVN, a prywatnie żona Przemka Kossakowskiego nie ukrywa, że jest ogromnie zawiedziona działaniami obecnej władzy.

To, co się dziś stało to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku  wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat. Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na  margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety - skomentowała.

Wymowną grafikę opublikowała na swoim profilu także wokalistka i autorka piosenek Mery Spolsky.

- Dziś nie chcę być spolsky - dodała w opisie.