Costume Institute Gala, zwana także Galą Met, to organizowany co rok bal przez redakcję amerykańskiego magazynu "Vogue" bal, celebrujący świat mody. Wydarzenie to uznawane jest za najważniejszą modową imprezę w Nowym Jorku, a otrzymanie zaproszenia równa się z podkreśleniem wysokiego statusu społecznego.

Nic dziwnego, że zaproszone na Galę Met gwiazdy stają wprost na głowie, by swoim strojem zwrócić uwagę największej liczby fotografów i dziennikarzy mody. Tegoroczna tematyka imprezy tym bardziej sprzyjała odważnym kreacjom, celebrowano bowiem kulturę i modę... punków.

Na gali nie mogło więc zabraknąć Vivienne Westwood, która wprowadziła punkowe elementy do popularnej mody. Najgorętsza modelka ostatnich miesięcy, Cara Delevingne, wybrała długą suknię z głębokim dekoltem od Burberry. Góra sukni, w iście punkowym stylu, ozdobiona była złotymi ćwiekami. Rockowa para Sienna Miller i Tom Sturridge idealnie wpasowali się w klimat imprezy: Sienna do białej sukni do ziemi, również projektu Burberry, dobrała naszpikowaną ćwiekami krótką skórzaną ramoneskę, a Tom do klasycznego wąskiego garnitury założył kapelusz i ciężkie, sznurowane buty. Równie punkowo prezentowała się Miley Cyrus, której siatkową kreację zaprojektował Marc Jacobs, a wcześniej pokazała się w niej inna iście rockowa dziewczyna - Kate Moss.

Oczy wszystkich zwrócone były jednak na inną znawczynię mody - Sarah Jessicę Parker w sukni od Gillesa Deacona, do której aktorka dobrała stroik projektu słynnego Philipa Treacy'ego, który swoim kształtem przypominał punkowego irokeza. Dużym zaskoczeniem była także nowa fryzura Anne Hathaway. Aktorka pojawiła się na czerwonym dywanie Metropolitan Museum w zaczesanych do tyłu włosach w kolorze jasnego blondu! Również Madonna nie pozwoliła, by jej kreacja przeszła niezauważona - gwiazda wybrała na galę odważny zestaw od Givenchy, który uzupełniła dużą ilością biżuterii, a na głowę założyła krótką perukę z kruczoczarnych włosów.

Nie wszystkie gwiazdy wybrały jednak kreacje wpisujące się w temat imprezy. Większość z nich postawiła na klasyczne, wieczorowe suknie, którym - choć były piękne - brakowało rockowego pazura. Już sama gospodyni imprezy, redaktor naczelna amerykańskiego "Vogue" Anna Wintour wybrała na galę delikatną suknię w... róże, którą zaprojektował dla niej dom mody Chanel. Heidi Klum błyszczała w klasycznej długiej sukni z gorsetową górą. Katie Holmes wybrała na galę luźną suknię zebraną na obręczy wokół szyi projektu Calvina Kleina. Kylie Minogue błyszczała w balowej sukni od Moschino, a Rooney Mara, gwiazda filmu "Panaceum", wybrała koronkową kreację od Givenchy. Jennifer Lopez wyglądała zjawiskowo w odsłaniającej plecy kreacji od Michaela Korsa, a Beyoncé zachwyciła kreacją z ognistą aplikacją projektu Givenchy. Zarówno Marion Cotillard, jak i Jennifer Lawrence wybrały na galę projekty domu mody Dior, ale tylko ta druga wyszła z tej próby obronną ręką.

Zobacz galerię zdjęć z Gali MET 2013 powyżej, by obejrzeć więcej stylizacji z wczorajszego wieczoru!