W sobotę wieczorem we Wrocławiu odbyła się gala rozdania Europejskich Nagród Filmowych. Była to już 29 edycja europejskiego święta kina. Impreza ściągnęła do Europejskiej Stolicy Kultury największe europejskie nazwiska. Zaproszono m.in. Hugh Granta, Pierce’a Borsnana oraz Pedro Almodovara. A kto się pojawił?

POLECAMY: PIERCE BROSNAN już we Wrocławiu! Przyjechał na rozdanie 29. Europejskich Nagród Filmowych.

Na galę Europejskich Nagród Filmowych przybyła prawdziwa śmietanka europejskiego kina. Po czerwonym dywanie dumnie przemaszerowali m.in. reżyserowie Wim Wenders, Ken Loach, a także Maja Ostaszewska, Daniel Olbrychski, Joanna Kulig, Agnieszka Woźniak Starak z mężem producentem Piotrem Woźniakiem-Starakiem, Anna Wendzikowska, Weronika Rosati, Monika Olejnik, Agnieszka Grochowska, Magdalena Kumorek, Kasia Smutniak i Sebsatian Fabijański.

We Wrocławiu nie zabrakło także Pierce'a Borsnana, który w Polsce jest już od piątku. Aktor, znany m.in. z filmów o Jamesie Bondzie oraz z "Ghost Writer" Romana Polańskiego, jest gościem honorowym Europejskich Nagród Filmowych. Otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. Swoją obecnością gale uświetnił także reżyser Pedro Almodovar, którego najnowszy film "Julieta" był nominowany w najważniejszych kategoriach Europejskich Nagród Filmowych. Na gali nie było niestety aktora Hugh Granta, który nie mógł przybyć z racji zobowiązań zawodowych (utknął na planie nowego filmu).

Największym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się film "Toni Erdmann", który zgarnął statuetki w czterech najważniejszych kategoriach: Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Scenariusz. Okazał się też najlepszym filmem 2016 roku.

Czym są Europejskie Nagrody Filmowe?

Co drugi rok gospodarzem festiwalu jest Berlin, gdzie ma swoją siedzibę Europejska Akademia Filmowa. W parzyste lata ceremonia wędruje po największych miastach Europy. W tym roku EFA (European Film Awards) zawitały do Polski. W naszym kraju Europejskie Nagrody Filmowe były wręczane już po raz drugi. 10 lat temu gospodarzem była Warszawa, a galę prowadzili Maciej Stuhr i Sofie Marceau. W tym roku galę EFA prowadził ponownie Maciej Stuhr. Gośćmi tegorocznego festiwalu byli nie tylko członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, ale przede wszystkim laureaci i nominowani. Wśród był wspomniany Pierce Brosnan, który został też nagrodzony za wkład w światową kinematografię. 

ZOBACZ TEŻ: TOM HANKS w najnowszym filmie Clinta Eastwooda "Sully"

W tym roku kilka nominacji trafiło do polskich twórców . Szansę na nagrodę mieli Tomasz Wasilewski za scenariusz do  „Zjednoczonych stanów miłości” oraz Piotr Stasik za dokument o nowojorskim metrze pt. "21 x Nowy Jork". Statuetka Europejskich Nagród Filmowych trafiła do Małgorzaty Szumowskiej za film "Body/Ciało".

Czyja kreacja z czerwonego dywanu podobała Wam się najbardziej? Uważacie, że polskie gwiazdy mają tyle samo klasy, szyku i elegancji co zagraniczni goście gali? Sprawdźcie, oglądając stylizacje gwiazd na Europejskich Nagrodach Filmowych w naszej GALERII

Zwycięzcy tegorocznych EFA w najważniejszych kategoriach:

Film animowany: "Nazywam się Cukinia / Życie Kabaczka” w reż. Claude Barras

Dokument: "Fuocoammare. Ogień na morzu", reżyseria: Gianfranco Rosi

Scenarzysta: Maren Ade za "Toni Erdmann"

Nagroda Publiczności: "Body/Ciało" w reż. Małgorzaty Szumowskiej

Film krótkometrażowy 2016: "9 Days – From My Window in Aleppo" (reż. Floor van der Meulen, Issa Touma, Thomas Vroege)

Aktor europejski 2016: Peter Simonichek - "Toni Erdmann"

Aktorka europejska 2016: Sandra Huller - "Toni Erdmann"

Europejskie odkrycie roku - Prix FIPRESCI "The Happiest Day in the Life of Olli Mäki" (reż. Juho Kuosmanen)

Najlepsza Koprodukcja Europejska: Léontine Petit

Nagroda za całokształt twórczości: Jean-Claude Carrière

Najlepszy reżyser europejski 2016: Maren Ade - "Toni Erdmann"

Najlepszy film europejski  - "Toni Erdmann"