Dlaczego użytkownicy Instagrama masowo zamieszczają na swoich profilach czarne kwadraty? W ten sposób gwiazdy show-biznesu oraz internauci z całego świata przyłączają się do zaplanowanej 2 maja akcji Blackout Tuesday, czyli wyrazu sprzeciwu branży muzycznej i rozrywkowej wobec przemocy i systemowemu rasizmowi względem Afroamerykanów. Udział w akcji  jest także oznaką solidarności z przedstawicielami tej dyskryminowanej mniejszości. 

Blackout Tuesday - o co chodzi w akcji?

Akcja jest odpowiedzią środowiska artystycznego na aktualne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. We wtorek artyści na jeden dzień wstrzymują swoje obowiązki i publikację typowych dla siebie treści na rzecz zwrócenia uwagi na problem systemowego rasizmu.

W USA odbywają się teraz protesty, które wybuchły po głośnym morderstwie George'a Floyda. Przypomnijmy, że nieuzbrojony czarnoskóry mężczyzna został uduszony kolanem przez białego policjanta z Minneapolis. Drastycznie nagranie z tego szokującego zdarzenia trafiło do sieci, wywołując na nowo dyskusję na temat agresji i rasizmu amerykańskiej policji. W niektórych miastach protesty przerodziły się już w zamieszki.

ZOBACZ: George Floyd uduszony kolanem przez policjanta. Mocne komentarze Kim Kardashian, Cardi B, Justina Biebera i innych gwiazd

Polskie gwiazdy biorą udział do Blackout Tuesday

Wśród polskich gwiazd, artystów i celebrytów, którzy wyrazili swoje wsparcie dla ruchu Black Lives Matter, biorąc udział w akcji Blackout Tuesday, znaleźli się m.in.: Margaret, Monika Brodka, Julia Wieniawa, Patricia Kazadi, Weronika Rosati, Dawid Kwiatkowski, Maciej Musiał, Katarzyna Warnke, Karolina Gilon, Michał Piróg, Kasia Kowalska, Sara Boruc, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska i zespół 4Dreamers.

Jak przyłączyć się do Blackout Tuesday?

Aby publicznie sprzeciwić się na Instagramie przemocy i rasizmowi, które dotykają czarnoskórych obywateli USA, wystarczy opublikować na swoim profilu czarny kwadrat i oznaczyć post hasztagami #BlackoutTuesday i #BlackoutDay2020.

Uwaga - zaleca się, aby tych wpisów nie oznaczać hasztagiem #BlackLivesMatter, ponieważ zalew postów z czarnymi kwadratami może utrudnić odnalezienie bieżących i ważnych informacji publikowanych pod tym hasztagiem.

Ważne jest także to, aby w reakcji  na wydarzenia w USA nie ograniczać się jedynie do zamieszczenia postu na Instagramie. Jeśli chcesz jeszcze wyraźniej zgłosić swój przeciw wobec przemocy i rasizmu, możesz podpisać petycje oraz rozesłać wśród znajomych linki do zbiórek. Znajdziesz je na stronie https://blacklivesmatters.carrd.co/.

SPRAWDŹ TEŻ: Policjant, który udusił George'e Floyda, został aresztowany i oskarżony o morderstwo