Halina Słojewska-Kołodziej nie żyje. Zaangażowana społecznie i politycznie aktorka zmarła w czwartek, 1 listopada, wieczorem w Gdańsku. Miała 85 lat. Już pod koniec lat 70. uczestniczyła w obchodach rocznicowych wydarzeń Grudnia 1970 na Wybrzeżu. Po wybuchu stanu wojennego w grudniu 1981 roku brała udział w bojkocie TVP. Od 1982 roku przez sześć lat działała w Komisji Charytatywnej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Była też m.in. obserwatorką rozpraw sądowych działaczy "Solidarności", pomagała ukrywającym się. Brała udział w spektaklach teatralnych z kręgu kultury niezależnej. W 1989 roku Halina Słojewska-Kołodziej działała w Komitecie Obywatelskim "Solidarność". W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok rok później także Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Pogrzeb Haliny Słojewskiej-Kołodziej odbędzie się w przyszłym tygodniu. Msza żałobna odprawiona zostanie w Gdańsku.

Kim była Halina Słojewska-Kołodziej?

Halina Słojewska przyszła na świat 26 czerwca 1933 roku w Bydgoszczy. W 1957 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi. Przez większość swojego zawodowego życia - bo aż przez 30 lat - była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Występowała nie tylko w spektaklach, ale także w samodzielnie przygotowanych monodramach oraz w telewizji.

Halina Słojewska prywatnie była żoną Mariana Kołodzieja, zmarłego w 2009 roku więźnia Auschwitz, plastyka, scenografa teatralnego i filmowego.

Zdjęcia Haliny Słojewskiej-Kołodziej znajdziecie w naszej GALERII >>

ZOBACZ: Gwiazdy, które zmarły w 2018 roku. Kto odszedł? [GALERIA[