Hanna Stankówna, aktorka Teatru Polskiego, znana również z licznych ról w produkcjach filmowych i telewizyjnych, zmarła 14 grudnia w Warszawie. Miała 82 lata. O śmierci artystki jako pierwsza doniosła w środę "Gazeta Wyborcza", powołując się na jej syna, scenarzystę i operatora Kacpra Lisowskiego.

Hanna Stankówna - życie prywatne i kariera

Hanna Stankówna przyszła na świat 4 maja 1938 roku w Poznaniu. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze jako nastolatka, występując w dramacie Jerzego Kawalerowicza pt. "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". W 1959 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie i od tego roku przez 40 lat występowała na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Szerokiej publiczności znana m.in. z "Seksmisji", "Kariery Nikodema Dyzmy", "Barw szczęścia", "Na Wspólnej", "Tygrysów Europy" i "Pokaż kotku, co masz w środku".

Została uhonorowana kilkoma prestiżowymi odznaczeniami: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1987), Odznaką "Zasłużony dla Teatru Polskiego w Warszawie" (1988) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1995).

Aktorka była żoną znanego krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego, który zmarł w 2004 roku. Ich wspólny syn również związał swoje życie zawodowe ze światem kultury - Kacper Lisowski jest scenarzystą, operatorem kamery i autorem zdjęć.

Pogrzeb Hanny Stankówny odbędzie się 23 grudnia na warszawskich Powązkach.