Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. 97-letni były metropolita wrocławski od ponad tygodnia przebywał w szpitalu, a jego stan określano jako bardzo ciężki. O śmierci poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Na niedługo przed swoją śmiercią duchowny został ukarany przez Stolicę Apostolską za czyny pedofilskie, molestowanie i inne "czyny homoseksualne" oraz 16-letnią współpracę z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Zakazano mu m.in. pogrzebu we wrocławskiej katedrze, uczestnictwa w celebracjach, czy używania insygniów biskupich.

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje

- W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Archidiecezja wrocławska z kolei oficjalnie przeprosiła osoby, które zostały skrzywdzone przez Gulbinowicza podkreślając, że surowość sankcji wobec niego zastosowanych "potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie".