W pierwszym odcinku Home Office z Gala.pl mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się wirtualnie z Magdą Gessler. Restauratorka zdradziła nam, jak przyrządzić wyborne dania z tego, co wszyscy mamy aktualnie w naszych kuchennych szafkach. Sprawdźcie, w jakie składniki warto się zaopatrzyć podczas rzadszych teraz zakupów.

"Kwarantannowe menu" Magdy Gessler

W rozmowie z Sandrą Hajduk Magda Gessler zdradziła przepis na proste danie z makaronem penne, który w jej domu rodzinnym przygotowywało się w czasie poświątecznym. Do przygotowania dania potrzebne są: makaron penne, wędliny, cebula, czosnek, pomidory pelati, czerwona papryka, oliwa, jogurt, jajka, sok z cytryny i żółty ser. Posłuchajcie całego przepisu Magdy Gessler tutaj:

Kolejnym polecanym przez gwiazdę daniem z wykorzystaniem domowych zapasów jest paella.Wśród potrzebnych do wykonania dania składników Magda Gessler wymieniła: ryż, warzywa mrożone, papryka, wywar z warzyw, czosnek, kurkuma, pomidory w puszce, kalmary (opcjonalnie). Zobaczcie, jakie to proste w naszym wideo!

Restauratorka podpowiedziała nam też jakie produkty warto zgromadzić w swojej domowej spiżarni tak, by nie musieć zbyt często wychodzić na zakupy.

Mrożone maliny, czarna porzeczka, zielony groszek, brokuły - dobrze je mieć w zapasie - mówi Gessler. Dobrze mieć mrożonego dorsza, ryż arborio albo jaśminowy. Makaron penne albo tagliatelle, oliwę z oliwek, dobry, twardy ser, np Grana Padano, ocet winny, duży zapas pomidorów w puszce i tuńczyka lub szprotek. Wydaje mi się, że warto mieć grzyby suszone.

Sprawdźcie, co jeszcze powiedziała nam Magda Gessler o życiu i gotowaniu w izolacji.